21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Hayrettin Karaman’ın bu hassasiyeti ne anlama geliyor?

12 Nisan 2018 tarihli Yeni şafak gazetesinde Hayrettin Karaman “Katılım bankaları Hakkında” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sayın Karaman şöyle diyor;
Hayrettin Karaman’ın bu hassasiyeti ne anlama geliyor?
‘...Özel finans kurumları sonradan çıkan bankalar kanunu kapsamına alınınca «Katılım Bankaları» olarak isimlendirildi. Önceki şekilde bu kurumlara mahsus yönetmelik, faizsizlik ilkesine daha uygun idi, banka adını aldıktan sonra çıkarılan yönetmelik ise amaca uygun değildir ve pek yakında değişecek, amaca ve kurumların özelliğine uygun hale getirilecektir.

Üzerinde yıllarca çalışılarak hazırlanan «Katılım Bankaları Kanun Teklifi» çeşitli sebepler ve maniler yüzünden Meclis’e bir türlü gelemedi. Öyle anlaşılıyor ki, daha kısa, derli toplu, yalnızca bu kurumların faizsizlik özelliğini ve fonksiyonunu içeren bir kanun çalışmasına ihtiyaç var.

Şahsi kanaatime göre kurumların adının «faizsiz veya İslâm finans kurumu» olması, zaruri olmasa da faydalı olacak, «banka» adının ortaya çıkardığı psikolojik ve operasyonel bazı sakıncalar da ortadan kalkacaktır.

Hayrettin Karaman ‘Faizsizlik ilkesine daha uygundur’ ifadesi peşinen şimdiki durumun, faizsiz finans kurumları için faizsiz olmadığını kabul etmektir. Önceki durumun ise daha uygunluğu ifadesi de faiz olmadığı anlamında değildir. Şimdiki çok faizli o zamanki az faizli diye ifade de edebiliriz. Ancak durumun böyle olmadığını, piyasa derinliği diye tabir edilen faiz enstrümanlarının bankacılık sektörü tarafından yedirilmesi söz konusu.

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/hayrettin-karamanin-bu-hassasiyeti-ne-anlama-geliyor-3-3908h.html


Back To Top