17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Helal pazarına vize Türkiye'den çıkacak

57 Müslüman ülkenin onayıyla Türkiye’de kurulan Helal Akreditasyon Kurumu, Türkiye’yi 3 trilyon $’ı aşan dünya helal pazarının merkezi haline getirecek. Türkiye bu kurumla pazardan aldığı payı ikiye katlayacak.
Helal pazarına vize Türkiye'den çıkacak
Artan Müslüman nüfus ve bilinçle birlikte her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen dünya helal pazarının vizesi Türkiye'den çıkacak. 

Akşam'dan Özgül Öztürk'ün haberine göre dünyada 100'ü aşkın ülkede, bine yakın kurum tarafından verilen, ancak ortak bir kriter belirlenmediği için tartışmalara neden olan helal belgelerinin onayı Türkiye'de kurulan Helal Akreditasyon Kurumu'ndan (HAK) çıkacak.

57 ÜLKEDEN TEMSİLCİ YER ALACAK

Geçen ay kurulan ve iki hafta önce de Resmi Gazete'de yayımlanan HAK'ın lansmanı 23-25 Kasım'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi'nde yapılacak. Discover Events'in organizasyonunda, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve İslam Ticaret Geliştirme Merkezi işbirliğiyle düzenlenen zirveye İİT üyesi 57 ülkenin bakan ve üst düzey temsilcisi katılacak. Zirve öncesi HAK ile ilgili bilgi paylaşan Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, akreditasyon kurumuyla birlikte Türkiye'nin helalin merkezi haline geleceğine dikkat çekti.

"İHTİYAÇTAN KURULDU"

İki yıl önce 57 Müslüman ülkenin üyesi olduğu SMIIC'nin helal standartlarını belirlediğini hatırlatan Ete, “Birçok ülke ve kuruluş helal sertifikası veriyordu. Ancak hangi standartlara göre verildiğine dair bir netlik bulunmuyordu. HAK buradan doğan bir ihtiyaçla kuruldu” dedi. Türkiye'deki üreticilerin çoğunluğunun helal sertifikası alabileceğini aktaran Ete şöyle devam etti:

"İHRACATA CİDDİ ORANDA KATKI SAĞLAYACAK"

“Mesela Coca Cola Malezya'dan helal belgesi aldı ve oraya satış yapıyor ancak Türk menşeli bir gazoz firması oraya satış yapamıyor. Çünkü Malezya bizim helal belgemizi tanımıyor. HAK'ı tanıyan bütün ülkeler, bu kurumun onayından geçen belgeyi de tanıyacak. Bu da ihracatımıza ciddi oranda katkı sağlayacak.”

HEDEF 1.8 MİLYAR MÜSLÜMAN

Helal ürün piyasası 1.8 milyar Müslüman nüfusu kapsayan, 3 trilyon doları aşan bir pazar. Bunun 2 trilyon doları helal finans, 1 trilyonu helal gıda, 250 milyar doları helal turizm ve 10 milyar doları ise helal ilaçtan oluşuyor. Pazarın hedefi Müslümanlar ama pazara yüzde 80 oranla Müslüman olmayan ülkeler hakim.

'İŞÇİ HAKKI' ve 'ÇEVREYE ZARAR' EKLENECEK

Gayrimüslim insanlarda da helal arayışının başladığını anlatan Yunus Ete, bu nedenle SMIIC tarafından helal sertifikasına farklı kriterlerin eklenmesi yönünde de çalışmaların başladığını kaydetti. Ete, “Bildiğimiz İslami kriterlerin yanı sıra üretimde doğaya zarar verildi mi? İşveren çocuk işçi çalıştırdı mı? İşçinin hakkı veriliyor mu? Bunun gibi toplumsal ve etik konuların da denetlenmesi ve helal belgesine bu gibi konuların da eklenmesi üzerinde de görüşülüyor” dedi.


https://www.timeturk.com/helal-pazarina-vize-turkiye-den-cikacak/haber-780065 Time Türk
http://www.mirathaber.com/helal-pazarina-vize-turkiyeden-cikacak-38-2353h.html


Back To Top