21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Hz. İsa Allah’ın oğlu değil peygamberidir


Ey Hristiyanlar! Hz. İsa’yı Kur’ân-ı Kerîm’den öğrenin

Hıristiyanlar Allah’ın hiç mi hiç affetmeyeceğini bildirdiği Allah’a ortak koşma günahını işleyerek Hz.İsa’yı Allah’ın oğlu olarak ilahlaştırmışlar, böylece onu yüceltmeye çalışırken batırarak ona ve insanlığa yapılabilecek en büyük kötülüğü yapmışlardır. Bunun içindir ki Peygamberimiz Hz. Muhammed Hıristiyanların düştükleri bu aşırılığa/azgınlığa düşülmemesini ve kendisinin yalnızca Allah’ın kulu ve elçisi olarak görülmesini istemiştir.
Hz. İsa Allah’ın oğlu değil peygamberidir
İslâm bütün peygamberlerin ve onlara indirilen  ilahî kitapların tebliği olan dindir. Hz. Muhammed bu dinin son ve evrensel kılınan peygamberi olup tebliğ ettiği Kur’ân da son ilahi kitabıdır

Biz Müslümanlar Hz.İsa’yı Nuh, İbrahim, Musa ve Hz Muhammed gibi diğer peygamberlere üstün kılınmış ululazim peygamberlerden biri olarak görürüz.

Hz. İsa’yı aslî hüviyeti içerisinde görmek ve yücelterek kabul etmek isteyen insan Kur’ân-ı Kerim’e kafa ve gönül kulaklarını açmak durumundadır.

Hz.Muhammed’in tebliğ ettiği Kitap olmasına rağmen Kur’ân’da Hz. Muhammed’in annesinden ve doğumundan bahsedilmez. Oysaki Hz.İsanın doğumundan bir çok ayette bahsedilirken onun annesi Meryem’in ismi Meryem ve İsa bin Meyem şeklinde onlarca kere geçmektedir. Hz.İsa ise İsa ve Meryem oğlu İsa şeklinde Muhamed’in adından çok daha fazla anılmaktadır. Onun tebliğ ettiği İncil -tahrife uğratılmış ve yürürlükten kaldırılmış olsa da- asliyeti itibariyle ilahi bir kitap olarak tasdik edilmektedir.

Hz.Muhammed’in peygamberliğinin kanıtı tebliğ ettiği Kur’ândır. Onun hissi/işitilir,görülürâyeti/mücizesi yoktur. Yazımızı tekrara düşürmemek için Hz. İsa’nın kendi hayatında yer alan mücizelerini, aşağıda sunacağımız Kur’ân âyetlerinde okuyabiliriz.

Melekler Meryem’i Müjdeledi

{ Hani melekler: “Ey Meryem! Allah sana adı, Meryem oğlu İsa Mesih olan, dünyada ve ahirette şerefli ve Allah’a yakınlardan biri olacak, insanlarla hem beşikteyken hem de yetişkinken konuşacak ve iyilerden olacak olan kendinden bir sözü müjdelemektedir.” demişlerdi de (bunun üzerine) Meryem: “Ey Rabbim! Bana hiç kimse dokunmamışken nasıl bir çocuğum olabilir ki? diye karşılık vermişti. O da: “işte böyle; çünkü Allah dilediğini yaratır. O, bir işe karar verince ona sadece “Ol!” der ve o da hemen oluverir.” demişti. Allah, ona kitabı, bilgeliği, Tevrat’ı ve İncil’i öğretecek, onu İsrailoğulları’na elçi olarak gönderecektir. } (Al-i İmran 45-48)

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/hz-isa-allahin-oglu-degil-peygamberidir-14-2708h.html


Back To Top