All for Joomla The Word of Web Design

Hz. Osman (r.a.) ile bir mülakat (3)

İslâm’ın 3. Halifesi Hz. Osman ile bir söyleşi yapmaya ne dersiniz? İşte sizin için hazırladığımız mülakatın tam metni:[1]

Hz. Osman’ın Zenginliği İle İlgili Özel Sorular

Ben: Sizinle karşılaşmış olan yoksul bir kişinin size imrenerek, şöyle dediği rivayet edilir: “Ey zenginler; bütün manevî ecirleri ve hayırları siz kapıyorsunuz; sadaka veriyor, köle azat ediyorsunuz, hacca gidiyorsunuz, sadaka veriyorsunuz, Allah yolunda maddî yardımlarda bulunuyorsunuz.” Bu sözleri duyunca sizin ona ne cevap verdiniz?

Hz. Osman:Kendisine şöyle dediğimi hatırlıyorum: “Allah’a yemin ederim ki, bir fakirin kendi rızkından kesip Allah yolunda verdiği tek bir dirhemi, çok olan maldan verilen on binlerden daha kıymetlidir.”[2]

Ben: Medine’de hurma bahçelerini sulayacak çok sayıda kuyu suyu bulunmaktaydı. Ancak suyu tatlı ve içilebilecek olan kuyu azdı. Suyu tatlı olan kuyulardan biri de Rûme kuyusuydu. Müslümanlar, Medine’de içecek su bulmakta sıkıntı çekiyorlardı. Siz, bu kuyuyu bir Yahudi’den alıp bütünüyle Müslümanlara tasadduk etmiştiniz. Buna çok sevinen Peygamberimiz (sav) hakkınızda ne dedi?

Hz. Omsan: Duyduğuma kadarıyla Peygamberimiz (sav), “Osman’ın hayrı ne güzel hayırdır!” demiş. Sonra “Allah’ım! Osman’ı Cennet’e koy!”[3]diye dua etmiş.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir