17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İlahiyatlıları haklarını da vererek eleştirmek

08 Kasım Çarşamba günü Vakfımız Ardev’de mirathaber.com için masama oturduğumda değerli yazarımız Mustafa Tekin kardeşimiz - hocamızın ”İlahiyat(çılar)a sataşmak kazandırıyor” başlıklı yazısı dikkatimi çekti. İçimden Hocamız bize de mi sataştı acaba, deyiverdim. Çünkü bir ilahiyat (İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü 1973) mezunu olarak ilahiyat akademisyenlerini haklı olarak eleştirenlerdenim.
İlahiyatlıları haklarını da vererek eleştirmek
Yapıcı Eleştirilere İhtiyaçlıyız

Mutadım dışında yazıyı okumadan yayınlanması için teknik servise gönderdim. Çünkü hocamız bizi de eleştirmiş olabilirdi. İslâm’a aykırılık olmadığı sürece bizim de tenkid edilmemizden doğal ne olabilirdi? Birileri inanmayabilir ama saygılı bir üslup ve ilmî bir yöntemle -doğrularımıza da yer verilerek- yapılacak eleştirilere hasret kalmışımdır. Biz iki şeyi öğrendik, övgüyü ve yergiyi. Oysaki bunların ahiret hayatımıza bir faydası/katkısı yok. Doğru eleştiriler kişiye hatalarından arınma imkânını verir. Ha bu arada her eleştiri haklı ve de doğru olacak diye bir kural yok.

Daha sonra hocamızın makalesini okuyunca bize yönelik bir tarafı olmadığını gördüm. Şahsen ideal çizgiyi esas aldığım ve ilahiyatlarda tarihselcilik gibi zararlı bir damarı da gördüğüm için eleştirilerimde haklıysam da ilahiyatlıların yaptıklarına gereğince yer vermediğimi de fark ettim.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/ilahiyatlilari-haklarini-da-vererek-elestirmek-14-2282h.html


Back To Top