20 Nisan 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • İlhan ORAL
 • Saldırgan robotların oyunu
  Yüz yıllarca bizim aleyhimizde entrikalar düzenlediler. O fesat robotları hep fırsatı kolladılar. Özellikle haçlı bozuntuları, zafiyet alameti gösterdiğimizde, bizi Rumeli ve Anadolu’dan çıkarmaya kalkıştılar. Her türlü komplo taktiği ile üzerimize yürüdüler. Bizi zayıf gördükleri zaman her şeyimizi sömürerek yok etmenin planlarını uygulamaya kalkıştılar. Yenildiler, işin peşini bırakmadılar. Başka taktikler uyguladılar, yine yürüdüler.

  16 Nisan 2018 Pazartesi 12:29Devamını Oku →
 • Bütün uyarılar insan içindir
  Yer küremizde jeolojik, ideolojik, sosyolojik ve ekonomik rahatsızlıklar farklı tonlarda, değişik renklerde ve şaşırtıcı boyutlarda yoğun sinyaller vermektedirler. Büyük depremler, iklim bozuklukları, bunun getireceği çölleşmeler ve bunun peşinden gelecek açlık ve fukaralıklar dehşet saçıp ortalığı kasıp kavuracaktır, bilgileri çok yaygındır.

  09 Nisan 2018 Pazartesi 11:49Devamını Oku →
 • Kur’an medeniyetinde konuşma dili (2)
  “Yetimin malına, en güzel tarzı dışında ergenlik çağına varıncaya kadar,  yaklaşmayın (haksız bir tasarrufta bulunmayın). Ölçeği ve tartıyı tam uygulayın. Biz, kişinin gücünün yetmediğini teklif etmeyiz. Söz söylediğiniz zaman, akrabanız bile olsa, hep adaletle konuşun.Allah'a verdiğiniz sözü ifa edin. Allah, öğüt alasınız diye size bunları tavsiye etti. (Enam: 6/152)”

  02 Nisan 2018 Pazartesi 11:27Devamını Oku →
 • Kur'an medeniyetinde konuşma dili
  Kur’an medeniyetinde konuşma kavramları ile ilgili çok cazip ve manidar ifadeler vardır. Bu ifadeler, ilim anlayışı, iman sorumluluğu, ahlak kalitesi, gönül huzuru ve medeniyet bilinci ile doludur. Kerim söz, Ahsen söz, hikmet,  sedîd söz, selam söz, maruf söz, beliğ söz, meysür söz, leyyin söz, sabit söz, hak söz, fasıl söz, sakil söz, sağlam söz gibi daha nice güzel ve kıvamında kavramlar vardır ki bunlar, ruhları okşamakta ve gönülleri süsleyerek huzura kavuşturmaktadırlar. Bunlar insanlar arasında güven ortamı oluşturmaktadırlar.

  26 Mart 2018 Pazartesi 13:55Devamını Oku →
 • Sağlıklı iletişim, medeniyet işidir
  İslam medeniyetindeki konuşma inceliğini, iletişim hassasiyetini ve konuşmanın merhamet boyutunu hiçbir medeniyette görmek mümkün değildir. Ancak müslümanların bu inceliğe ve iletişim hassasiyetine vakıf olmadıkları bilinmektedir, düşündürücüdür.

  19 Mart 2018 Pazartesi 10:55Devamını Oku →
 • İletişim krizi fayda sağlamaz
  İslam camiasında hizmet veren değerlerimiz çoktur. Ancak Rabbimizin Kitabı’na göre konuşmadıkları ve o istikamette hizmet vermedikleri endişesi yaygındır. Zaten bu mesele Kur’an ifadesi ile dikkat çekicidir. İslam âleminin perişan hali de bunu göstermektedir.

  12 Mart 2018 Pazartesi 12:56Devamını Oku →
 • Allah vaadeder, kul ne yapar
  İslam eğitime, kalp eğitimi ile başlar. Kalp eğitimi yapılmayan toplum âdil düzen kuramaz, hayatını inançları çerçevesinde yaşayamaz. Kalpleri düzelmez, safları sıkıştırılamaz. “Kalpleri toplu vurmaz” Kalpleri toplu vurmayan toplum, parçalanmaya, kamplaşmaya ve zıtlaşmaya mahkûmdur, tehlikelere açıktır. Böyle bir toplumun manevi değerleri çöker, Bunlar genelde süfli meselelere ilgi duyarlar, malayaniye, eğlenceye ve şerre dalarlar. 

  26 Şubat 2018 Pazartesi 13:45Devamını Oku →
 • İslam birliğinin dayanağı (2)
  İslam birliğinin en önemli ve en sağlam dayanağı Kur’an’dır. Bu bir teori, bir beklenti veya bir hayal değil, bizâtihi hakikattir. Asırlarca yaşanagelmiş bir realitedir. Bu davanın en net, en sade, en büyük ve en başarılı lideri Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’dir. O, sıfırdan başlayarak, davasını en mükemmel neticeye ulaştıran müstesna önderdir.

  19 Şubat 2018 Pazartesi 15:59Devamını Oku →
 • İslam birliği yolunun etkenleri
  Bugün dünyada İslam birliğine gönül vermiş ve hasretle bekleyen yüz milyonlarca müslüman vardır. Zaten dünyanın her yerinde bulunan müslüman kimlikli insanların fıtratında getirdikleri teslimiyet ve inandıkları ilkeler gereği İslam birliği davasına sahiptirler.

  13 Şubat 2018 Salı 13:01Devamını Oku →
 • İslam birliği ihtiyaçtır zaruridir
  İslam Birliğini gerçekleştirmekte dünya için zaruret vardır. İslam Birliğinin kurulmasında zaruret de vardır, ihtiyaç da vardır.

  06 Şubat 2018 Salı 10:40Devamını Oku →
Back To Top