16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

12345»
 • İlhan ORAL
 • Kur’an’ı Anlamak Gerçek Akıl İşidir
  Kur’an’ı Kerim’i kabul edenler, ömürlerini onun hizmetine adamışlar. Kabul etmeyenlerin kimileri onunla uğraşmış ve ömürlerini heder etmişler.Kur’an inişi ile başlayan direnişler, entrikalar ve düşmanca manevralar günümüze kadar süregelmiştir.

  13 Ocak 2019 Pazar 10:10 Devamını Oku →
 • KUR’AN’I GÖLGELEME MANEVRALARI
   Biz, sosyal medyanın bilgi kirliliğinin zararını düşünürken onlardan daha baskın teşebbüsü bazı ilahiyatçı akademik kariyer sahiplerinde gördükçe hayrete düşüyoruz.Bundan dolayı yüz sene sonra gelecek nesillere nasıl cevap hazırlamamız gerektiğini de düşünme zorundayız. Onlar bizi sorgulayacak ve belki de yargılayacaklardır. Diyecekler ki, “bizden yüz sene önce gelmiş insanların çoğu çok konuşmuş, çok laf etmiş, çok konuyu dile getirmiş ve nice meseleleri çarpıtarak yazmışlar, fakat neyi anlattıklarını kendilerinin de anlamadıklarını, araştırıp farkına varıyoruz. Onlar ne yaptıklarını hiç düşünmemişler.

  07 Ocak 2019 Pazartesi 16:06 Devamını Oku →
 • KALBİNİZ PASLI İSE?
  Sahi kalbinizin size ne fayda sağladığını ve size neler kazandırdığını hiç düşündünüz mü? Size kaybettirdiği neler olduğu üzerinde durup zihninizi zorlayıp tefekkür ettiniz mi? Kalbinizin görevleri hakkında ne kadar bilginiz vardır? 

  31 Aralık 2018 Pazartesi 12:39 Devamını Oku →
 • KUR’AN İLE ŞİDDET TEDAVİSİ
  Kur’an ile her türlü şiddet önlenir. Öncelikle buna, şiddetten kurtulmak isteyenlerin inanmaları gerekir. İnanmak da yeterli değildir. İmanın etkili olması için yeteri ölçüde bilgi birikimi olmalıdır. İlim sahibi olmayanın dindarlığı eksik kalır. Çünkü “cahilin sofusu şeytanın maskarası olur. ” Şiddetten kurtulmak isteyenlerin imanlı, ilim ehli, ihlas ve sadakat sahibi olmaları gerekmektedir. Bunlarla beraber iyi niyet, güçlü irade ve kişilik gerekir.

  03 Aralık 2018 Pazartesi 11:28 Devamını Oku →
 • ŞİDDETLE ŞİDDET ÖNLENEMEZ
  Evet, şiddetle şiddet önlenmez. Fizikî kuraldır; şiddet şiddeti tetikler. Şiddet, insan metabolizmasını ve aklî dengelerini alabora eder. Şiddette, gerilim âniden tavan yapar. Bu durumda sekinet devre dışı kalır ve denge kaybolur. Saldırı başlar ve önlenemez boyutlara ulaşır, nice değer harap olur. Şiddet, şiddete sebep olduğu için adaletle bağdaşmaz.

  26 Kasım 2018 Pazartesi 11:45 Devamını Oku →
 • KUR’AN’DAN SAPMANIN BEDELİ AĞIRDIR
  Hayat çok renkli, çok hareketli, çok değişken ve çok oyalayıcı bir süreç izlenimi vermektedir. Umutlu olmak hayatın kalitesini artırmaktadır. Umut, Hayatın ufkunu aydınlatır, gönül diyarını güçlendirir. Aslında müminin ye’se kapılma hakkı yoktur. Çünkü ye’se kapılmak Allah Teâlâ’ya karşı inanç kaybıdır ve güven bunalımına girmek demektir.

  20 Kasım 2018 Salı 08:46 Devamını Oku →
 • GERİLİM TAHRİP EDER, SEKİNET HUZUR VERİR
  Kur’an’ı Kerimin içeriğini açıklamak zordur, risklidir ve pahalıya mal olmaktadır. Bunlara katlanmayı göze almayan yetkililer de sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmemek müminlere ağır vebaldir. Klasik müslümanların sıkıntıları zaten yoktur.

  11 Kasım 2018 Pazar 08:32 Devamını Oku →
 • GERİLİMDEN BESLENEN GERİLİM ÜRETİR
  Her şeyin bir dayanma noktası ve bir istiap haddi vardır. Bunların aşırısı kopma noktasıdır. İpi gerersin koparırsın, balonu ziyadesiyle şişirirsin patlatırsın. Kedinin kuyruğuna basarsın kendini tırmalatırsın. İnsanı sıkıştırırsın ya sindirirsin ya da vahşileştirişin.

  05 Kasım 2018 Pazartesi 11:13 Devamını Oku →
 • BÜYÜK İHMALİN TESBİTİ İSABETLİDİR
  15 Ekim günü Başkan Erdoğan yaptığı önemli konuşmasında kangren olmuş bir yaraya parmak bastı. Bir nevi hocaların, genellediğimizde Diyanet camiasının, Din tandanslı bütün grupların, hatta top yekün eğitimin ne halde olduğunun panoramasını gözler önüne sergiledi. Fakat gerçekten “geç kalmıştık”.  İhmalin zehirli meyveleri kamuda yayılmıştı.

  22 Ekim 2018 Pazartesi 10:32 Devamını Oku →
 • AKIL DÜZEN SAĞLAMAYA YETMİYOR
  Her meselenin çözümünü akla ihale etmek, çözümsüzlük girdabına kapılmaktan başka bir teşebbüs değildir. Çünkü insan akla emanettir, akıl da, insan da muvakkattir. Ruhtan kopuk akıl da, insan da negatif yüktür. Bu formülde insan da, aklı da daha etken bir iradeye muhtaçtır. Bu, daha etken irade hesaba katılmazsa akıl da, insan da birbirlerinden kopuktur.

  16 Ekim 2018 Salı 09:39 Devamını Oku →
Back To Top