18 Kasım 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

1234»
 • İlhan ORAL
 • GERİLİM TAHRİP EDER, SEKİNET HUZUR VERİR
  Kur’an’ı Kerimin içeriğini açıklamak zordur, risklidir ve pahalıya mal olmaktadır. Bunlara katlanmayı göze almayan yetkililer de sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmemek müminlere ağır vebaldir. Klasik müslümanların sıkıntıları zaten yoktur.

  11 Kasım 2018 Pazar 08:32 Devamını Oku →
 • GERİLİMDEN BESLENEN GERİLİM ÜRETİR
  Her şeyin bir dayanma noktası ve bir istiap haddi vardır. Bunların aşırısı kopma noktasıdır. İpi gerersin koparırsın, balonu ziyadesiyle şişirirsin patlatırsın. Kedinin kuyruğuna basarsın kendini tırmalatırsın. İnsanı sıkıştırırsın ya sindirirsin ya da vahşileştirişin.

  05 Kasım 2018 Pazartesi 11:13 Devamını Oku →
 • BÜYÜK İHMALİN TESBİTİ İSABETLİDİR
  15 Ekim günü Başkan Erdoğan yaptığı önemli konuşmasında kangren olmuş bir yaraya parmak bastı. Bir nevi hocaların, genellediğimizde Diyanet camiasının, Din tandanslı bütün grupların, hatta top yekün eğitimin ne halde olduğunun panoramasını gözler önüne sergiledi. Fakat gerçekten “geç kalmıştık”.  İhmalin zehirli meyveleri kamuda yayılmıştı.

  22 Ekim 2018 Pazartesi 10:32 Devamını Oku →
 • AKIL DÜZEN SAĞLAMAYA YETMİYOR
  Her meselenin çözümünü akla ihale etmek, çözümsüzlük girdabına kapılmaktan başka bir teşebbüs değildir. Çünkü insan akla emanettir, akıl da, insan da muvakkattir. Ruhtan kopuk akıl da, insan da negatif yüktür. Bu formülde insan da, aklı da daha etken bir iradeye muhtaçtır. Bu, daha etken irade hesaba katılmazsa akıl da, insan da birbirlerinden kopuktur.

  16 Ekim 2018 Salı 09:39 Devamını Oku →
 • MÜMİN, ÇARESİZ KALMAZ?
  Geçen hafta yazımı, “Ey Rabbimiz! Biz, 'Rabbinize iman edin, diye imana çağıran bir çağırıcıyı duyduk dinledik, hemen iman ettik…” diyebilelim ile bitirdim. Tabii bu, önemli olduğu kadar ciddi, ciddi olduğu kadar da uyarıcı mesajlarla doludur. Tabii hakikati ve emri duyup gereğini yapmamak, İslam dünyasındaki sıkıntıların doğal sebep ve sonucudur.

  07 Ekim 2018 Pazar 08:28 Devamını Oku →
 • DOĞRU MUHASEBE YAPMAK ZORDUR
  Özellikle günümüzde müslümanlar özeleştiri ile kendilerini muhasebeye tabi tutma zorundadırlar; Ancak hangi şartlar çerçevesinde muhasebe yapmaları ve hangi önermelerle netice almaları gerektiğini bilmelidirler. Bunun için muhasebe şartları gerçekleşmiş olmalıdır. Fakat şartlar gerçekleşmeden muhasebeye tabi tutup sorgulamak âdil bir davranış değildir.

  30 Eylül 2018 Pazar 08:47 Devamını Oku →
 • BİZİM EĞİTİM İLKELERİMİZ
  Her millet kendi ilke ve idealleri ile yaşar. İnandığı değerleri askıya alıp yabancı sistemle düzen kurmaya kalkışan hiçbir toplum hedefe varamaz. Biz tanzimat döneminde kroki duruma düştük, cumhuriyet döneminde bin yıllık şanlı ve medenî tarihimize rağmen toplama değerlerle sistem kurmaya kalkıştık. Toplama su ile değirmen çevirmeye özendik.

  29 Eylül 2018 Cumartesi 08:41 Devamını Oku →
 • BİZE, İSLAMIN NE KADARI LAZIMDIR
  Gerçekten İslam’ın genel kural ve ilkelerini, tüm emir ve hükümlerini sonuna kadar metodolojik bir tasnife tabi tutsak ve sorsak; Sahi, bize, İslam’ın ne kadarı lazımdır?

  27 Eylül 2018 Perşembe 08:26 Devamını Oku →
 • DÜŞMANA KANAN ZELİLDİR!
  Zamanımızda müslümanlar, tevhid sisteminden, onun huzur dolu atmosferinden mahrum kaldılar. Bu yüzden cehalete gösterdikleri sadakati, Kur’an’ı Kerime ve Kur’an’ın ilkelerine gösteremediler. Bunun da bedelini çok ağır ödediler ve ödemeye devam ediyorlar. İçinden çıkamadıkları müzmin bir hastalığa müptela oldular. Mukaddes değerlerini koruyamayacak kadar korku hastalığına müptelâ oldular ve etkisi altına girdiler.

  03 Eylül 2018 Pazartesi 11:28 Devamını Oku →
 • DÜŞMAN TUZAĞI VE İLÂHÎ UYARI
  NATO toplantılarına görevli olarak katılmış olan bir dostum ile sohbet ediyorduk. Bu kuruluştaki devletlerin Türkiye ile ilgili değerlendirmeleri hakkında aydınlatıcı bilgi vermesini istedim. Dostumun cevabı diplomatik tarzı ile gayet net idi. "Özellikle bu kuruluşu, çıkarları uğrunda ileri düzeyde kullanan ABD, bizi ne öldürür ne de ondurur" dedi.

  27 Ağustos 2018 Pazartesi 12:21 Devamını Oku →
Back To Top