20 Temmuz 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

123»
 • İlhan ORAL
 • Ramazan nasıl geçiyor
  Evet, bir ramazan daha geçiyor. Mübarek ramazan ayı nûr ile gelir aydınlatır, hidayet ile takvâ ile zuhur eder huzur verir. Bereket ile yayılır canlılık kazandırır. Buna rağmen çoğu zaman ramazan hüzün ile gider. Bu sene de ramazan ayına layıkı ile değer verildiği iddia edilemez. Rabbimiz Allah Teâlâ Kur'an'ı Kerimi ramazan ayında indirdi ve nice hikmetlerle donattığını beyan buyurdu.

  04 Haziran 2018 Pazartesi 10:41Devamını Oku →
 • Korkakların iflahı olmaz (2)
  Korku, tedavi kabul etmez hastalıktır. Korku hastalığına yakalanan, hastalığı yüzünden çaresiz kalır, ideal ve iradesini kaybeder. Korkak yatalak hasta gibidir. Ne doktor ne de ilaç ona fayda vermez. Artık hasta kendini tamamen bırakmıştır ve dünya beklentisi kalmamıştır. Gelecek arzusu, ideal duyguları çökmüş ve dindar ise ibadet yapacak gücü bile kaybolmuştur.

  26 Mayıs 2018 Cumartesi 10:19Devamını Oku →
 • Hakikat ve siyasî manevralar
  Hakikat, her hangi bir şeyin olması gereken halidir. Demir ya da bakır, altın suyundan geçirilir. Dış görünüşüne bakanlar onu altın görürler. Fakat altının hakikati, tamamının yirmi dört ayar olanıdır. Anlaşılan her altın renginde görülen altın değildir. Nice mevkide bulunan ve makam işgal eden insan da böyledir. Öylesi insanda hakikat, hikmet ve adalet olmalıdır.

  07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:13Devamını Oku →
 • Kavga yapmayın, müzakere edin
  Siyasetçi, ârif, naif, vakur olmalıdır. Öfke, saldırganlık, ayırımcılık, ötekileştirme ve düşmanlık siyasetçiye yakışmaz. Siyasetçinin gürültü çıkarma hakkı da yoktur. Milletimizin birliğe, dirliğe, istikrara ve dostluğa ihtiyacı vardır. Siyasetçiyi vekil seçip kendisini temsil için meclise gönderen irade yani müvekkiller, vekillerinin kavga yapmalarını hoş görmüyor ve onaylamıyorlar. Onları oraya gönderen millet, halkın ve devletin problemlerine çözüm üretmelerini bekliyor. Çözüm üretecek kapasitesi olmayanlar çaresizdirler çığırtkandırlar.

  30 Nisan 2018 Pazartesi 12:54Devamını Oku →
 • Egemen güçler ve entrikaları
  28 Şubat döneminden önce bir toplantıda idik. Tanınmış hocalarımızdan biri, bir saat süren bir konuşma yaptı. Konuşma, günün konusu ile ilgili değildi. Her zamanki gibi klasik bir konu işlendi. Birçoğumuzun bildiği gibi o günlerde toplumsal bir virüs hızla yayılıyordu. Yayıldıkça yayılıyor, yayıldıkça yoğun kâbusa dönüşüyordu. Bir tarafta Merhum Necmeddin Erbakan Hoca, haftalık ekonomik paketler hazırlıyor ve uygulamaya koyuyordu. Diğer tarafta “hoşaflarının yağı” kesilen iç ve dış şer güçler sinsi ve kalleşçe tuzaklar hazırlıyorlardı.

  24 Nisan 2018 Salı 11:35Devamını Oku →
 • Saldırgan robotların oyunu
  Yüz yıllarca bizim aleyhimizde entrikalar düzenlediler. O fesat robotları hep fırsatı kolladılar. Özellikle haçlı bozuntuları, zafiyet alameti gösterdiğimizde, bizi Rumeli ve Anadolu’dan çıkarmaya kalkıştılar. Her türlü komplo taktiği ile üzerimize yürüdüler. Bizi zayıf gördükleri zaman her şeyimizi sömürerek yok etmenin planlarını uygulamaya kalkıştılar. Yenildiler, işin peşini bırakmadılar. Başka taktikler uyguladılar, yine yürüdüler.

  16 Nisan 2018 Pazartesi 12:29Devamını Oku →
 • Bütün uyarılar insan içindir
  Yer küremizde jeolojik, ideolojik, sosyolojik ve ekonomik rahatsızlıklar farklı tonlarda, değişik renklerde ve şaşırtıcı boyutlarda yoğun sinyaller vermektedirler. Büyük depremler, iklim bozuklukları, bunun getireceği çölleşmeler ve bunun peşinden gelecek açlık ve fukaralıklar dehşet saçıp ortalığı kasıp kavuracaktır, bilgileri çok yaygındır.

  09 Nisan 2018 Pazartesi 11:49Devamını Oku →
 • Kur’an medeniyetinde konuşma dili (2)
  “Yetimin malına, en güzel tarzı dışında ergenlik çağına varıncaya kadar,  yaklaşmayın (haksız bir tasarrufta bulunmayın). Ölçeği ve tartıyı tam uygulayın. Biz, kişinin gücünün yetmediğini teklif etmeyiz. Söz söylediğiniz zaman, akrabanız bile olsa, hep adaletle konuşun.Allah'a verdiğiniz sözü ifa edin. Allah, öğüt alasınız diye size bunları tavsiye etti. (Enam: 6/152)”

  02 Nisan 2018 Pazartesi 11:27Devamını Oku →
 • Kur'an medeniyetinde konuşma dili
  Kur’an medeniyetinde konuşma kavramları ile ilgili çok cazip ve manidar ifadeler vardır. Bu ifadeler, ilim anlayışı, iman sorumluluğu, ahlak kalitesi, gönül huzuru ve medeniyet bilinci ile doludur. Kerim söz, Ahsen söz, hikmet,  sedîd söz, selam söz, maruf söz, beliğ söz, meysür söz, leyyin söz, sabit söz, hak söz, fasıl söz, sakil söz, sağlam söz gibi daha nice güzel ve kıvamında kavramlar vardır ki bunlar, ruhları okşamakta ve gönülleri süsleyerek huzura kavuşturmaktadırlar. Bunlar insanlar arasında güven ortamı oluşturmaktadırlar.

  26 Mart 2018 Pazartesi 13:55Devamını Oku →
 • Sağlıklı iletişim, medeniyet işidir
  İslam medeniyetindeki konuşma inceliğini, iletişim hassasiyetini ve konuşmanın merhamet boyutunu hiçbir medeniyette görmek mümkün değildir. Ancak müslümanların bu inceliğe ve iletişim hassasiyetine vakıf olmadıkları bilinmektedir, düşündürücüdür.

  19 Mart 2018 Pazartesi 10:55Devamını Oku →
Back To Top