18 Kasım 2018 Pazar
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İmam hatiplilerin deizmin ve nihilizmin kıskacında olduğuna hiç şaşırmadım

Karar Gazetesi yazarlarından Elif Çakır, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Gençlik ve İnanç" konulu çalıştayı bir köşe yazısında değerlendirirken, kaygılı bir yaklaşımla imam hatipli gençlerin de deizme kaydığının altını çizdi.
İmam hatiplilerin deizmin ve nihilizmin kıskacında olduğuna hiç şaşırmadım
Peki bunda şaşılacak ne var? Laik Türk eğitim sisteminde yer alan İmam Hatip Okullarının diğer okullardan ne farkı var ki? O okullarda ‘dindar gençlik’ yetiştirilsin diye ağırlıklı olarak dinimiz de öğretiliyor diyecebilirsiniz. Ama sonuçlara baktığımızda en muhafazakâr kesimin de belirttiği üzere son yıllarda dindar yerine ‘deist gençler’in sayısı artmaktadır. Bilinen bir gerçeğin İmam Hatipli gençleri de deizmin sinsî iklimine çekmesi, birçoğumuzu şoke etmiş olabilir. Ama eğri daha doğrusu doğru oturup doğru konuşma zamanı geldi ve geçti bile. Acı da olsa doğruyu söylemek gerekirse Türkiye’de İmam Hatip Okullarıdâhil MEB’ye bağlı okullarda okuyan bütün çocuklar, mevcut eğitim sisteminin fikrî çarpıklığının kaçınılmaz bir sonucu olarak sadece deizmin değil bunun bir devamı olan nihilizmin ve ateizmin de kıskacı altındadır.

Örnek olsun diye materyalist bir zihniyetle kurgulanmış olan fizik, kimya ve(ya) biyoloji gibi fen derslerini bir ele alalım. Bu derslerde insanın ruhî, zihnî, iradî ve şuurî varlığındaki özü âdeta yok sayılarak hayatın, insanın, davranışların belirleyicisinin gen, hücre, atom gibi sadece maddî unsurlardan oluştuğu anlatılmaktadır. Darvin Nazariyesi, sadece olası bir teorik izah olduğu halde bir zamanlar mutlak doğruymuş gibi anlatılmadı mı öğrencilerimize? Her ‘bilimsel’ teori, daha gerçek sonuçları tamamlanmamış olduğu halde tartışmasız bir şekilde aktarılması ve körpecik dimağlara bu şekilde yerleştirilmek istenmesi, fıtrî sapmalara sebebiyet vermez mi ve kalplerdeki iman hakikatlerini sarsıntıya uğratmaz mı? Her şeyin maddiyat/genler ile ilgili olduğu iddiası ve örneğin insanın genetik yapısını değiştirmek suretiyle bir robot üretir gibi her insanın istenilen bir konuma getirilebilmesi inancı, deizmin kapılarını açmaz mı?

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/imam-hatiplilerin-deizmin-ve-nihilizmin-kiskacinda-olduguna-hic-sasirmadim-9-3792h.html


Back To Top