16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İmamların cami dernekleriyle imtihanı

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin imamlara baskı ve mobbing uyguladığını iddia etti. Bayraktutar, "Cami yaptırma dernekleriyle ilgili mevzuata'Dernek, imamın görevine müdahale edemez' şeklinde bir müeyyide getirilmeli." dedi.
İmamların cami dernekleriyle imtihanı
Cami yaptırma derneği yönetimlerinin baskı ve yıldırmalarına maruz kaldıkları iddiasında bulunan cami imamları, derneklere ilişkin yasal sınırların net olarak belirlenmesini istiyor.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin imamlara baskı ve mobbing uyguladığını iddia ederek, “Cami yaptırma dernekleriyle ilgili mevzuata ‘Dernek, imamın görevine müdahale edemez' şeklinde bir müeyyide getirilmeli.” dedi. Bayraktutar, 82 bin üyelerinin bulunduğunu belirterek, bunların yaklaşık 67 bininin imam hatip ve müezzin olduğunu söyledi.

BİZDEN İTAAT BEKLİYORLAR

Bayraktutar, bazı cami yaptırma derneği yönetimlerinin, görevli din adamlarından kendilerine itaat etmelerini beklediğini belirterek, itaat etmemeleri halinde din görevlileri açısından sıkıntılı bir sürecin başlayabildiğine dikkati çekti. Böyle bir tablonun oluşmasında cami yaptırma derneği yönetimlerinin kendilerini “caminin sahibi” olarak görmesinin etkili olduğunu belirten Bayraktutar, şöyle konuştu: “Hepsi için söylemiyoruz ama bazı cami yaptırma dernek yönetimleri kendilerini imamların ‘işvereni' gibi görüyor, imamdan kendilerine itaat etmelerini bekliyor, imamın yıllık izninden caminin lambasına kadar her şeye karışıyor.”

LOJMAN DİYANET'E VERİLMELİ

Bayraktutar, “Dernektekiler, imama kafayı taktıysa tapusu derneğe ait olduğu için imamdan lojman için yüksek kira talep ediyorlar. Buna fırsat vermemek için lojmanların kullanımı 49 yıllığına Diyanet İşleri Başkanlığına verilmeli” dedi. Bayraktutar, cami yaptırma derneklerinin yasal sınırlarının net olarak belirlenmesini istediklerini söyledi.


http://www.timeturk.com/imamlarin-mobbing-isyani/haber-716498 Timetürk
http://www.mirathaber.com/imamlarin-cami-dernekleriyle-imtihani-38-1706h.html


Back To Top