10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İnsan ve doğal çevresi Allah’ın mülküdür 3

Bu ve bundan sonraki yazılarımızda Kur'ân penceresinden doğal çevreye baktığımızda görebileceğimiz 7 hakikatin her birini tek tek açıklamaya çalışacağız.
İnsan ve doğal çevresi Allah’ın mülküdür 3
İnsan ve Doğal Çevresi Allah'ın Mülküdür

Kur'ân penceresinden baktığımız zaman görebileceğimiz 7 hakikatin birincisi “insan ve doğal çevresinin Allah'ın mülkü” olduğudur.

İnsan olarak İslâmî çizgide yaşamanın, erdemli bir hayat sürmenin kaçınılmaz gereğidir bu bilgi/bu hakikat. İnsan ve onun doğal çevresinin Halikı/Maliki Allah’tır, Mülk onundur. Rabbimiz aklımızla da bilebileceğimiz bu gerçeği bize Kur’ân’da çokça hatırlatıyor:

 “ …Ey insan! Haykırırcasına söyle; Allah( zerreciklerden galaksilere, tek hücrelilerden, balinalara/fillere kadar, ) her bir varlığın halikıdır, Odur tek olan, Odur karşı çıkılamayacak güç sahibi olan.” (Rad 16)

İnsan doğal çevresiyle birlikte Yaratanın mahlûkudur. Onun malıdır. Doğal çevre bizim mülkümüz değildir... Rabbimiz inkârcı tiplere, örneğin Tur sûresinin 35-36. âyetleriyle soruyor:

Onlar bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar, yoksa onlar kendi kendilerinin yaratıcıları mıdır? Gökleri ve yeri onlar mı yarattı. Hayır… Onlar kesin bir şekilde inanmıyorlar.”

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/insan-ve-dogal-cevresi-allahin-mulkudur-3-14-4303h.htmlBack To Top