16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İnsanlık ve mazlum müslümanlar

Dünya'da bugün ilim ve teknolojinin, uluslar arası kuruluşların varlığına rağmen, insanlığın büyük acı ve katliama maruz kaldıkları bir dönem olmaktadır. Genelde insanlığın medeni gelişimi, toplumların ve devletlerin daha hassas ve duyarlı olmasını sonuçlandırması gerekirken, daha da acımasız ve saldırgan bir hale dönüşmektedir. Bunun sebebi, kişi ve toplumların bilgi ve tecrübe eksikliğinden değil; onların dini, ahlaki ve sosyal yönden giderek ilkel ve duyarsız hale gelmesidir.
İnsanlık ve mazlum müslümanlar
Milli ve dini günler, toplumların kendi tarih ve coğrafyasında ortaya çıkan sıkıntı ve problemlerinden kurtuluşu sembolleştirirken, Dini bayramlar; bütün bir medeniyet ailesi içinde kalan müslümanların sun'i ve bencil duygulardan kurtulmalarına ve ortak değerlerin önemine işaret ekmektedir.

Maalesef bugün uluslar arası müslüman camia, bayramlarını ve önemli sevinç günlerini; yaşadıkları sıkıntı, problem ve katliamlar sebebiyle mutlu bir şekilde geçiremiyor, hüzünlü ve acılı bayramlar içinde gelecek korkusuyla yaşıyor.

Bir dönem Filistin, Bir başka dönem Çin. Ve devamında Filipinler, Suriye, Irak, Keşmir, Yemen ve Myanmar. Bir bayram ve mutlu dönem geçmiyor ki, müslümanlar zulüm ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmasın. Amerika ve Avrupa ülkelerinde İslamafobia'nın getirdiği saldırılar, yasaklar ve dışlanmalar, artık sadece İslam karşıtlığı değil; resmen İslam düşmanlığı haline geldi. Tek kelime ile, İslam dinine savaş açılmış durumda.

Huntington ve Fukuyoma isimli medeniyet ve siyaset tarihçileri, Medeniyetler arası çatışma teorisini ortaya atarken, Kapitalist-Hristiyan toplumlara karşı saldırının Müslümanlardan, Konfüsyüsçü felsefeden geldiğini söylüyorlardı. Fakat, Müslümanların saldırısınaa ait en ufak bir örnek vermek ihtiyacını duymuyorlardı. Nihayet, 2000'li yıllardan itibaren Müslüman savaşçı olarak örnek gösterdikleri El Kaide, Boko Haram, Daeş gibi kuruluşlar ile Müslümanları töhmet altına aldılar. Fakat, Amerikan ve İsrail ile bağlantılı olduğu bilinen bazı FBI, CIA ve Mossad'lı uzmanların açıklamaları ile bu grupların Büyük batılı devletlerce desteklendiği veya kurulduğu ifade edilmişti. Son olarak Amerika'nın PKK terör örgütü PYD'ye destek vererek onun eliyle bazı operasyonlara girişmesi, artık Müslüman toplumlarla yapılacak çatışmanın kimlerin eliyle başlatıldığını gösteriyor.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/insanlik-ve-mazlum-muslumanlar-14-1795h.html


Back To Top