19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İran'dan son dakika nükleer anlaşma açıklaması!

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın bir daha nükleer müzakere masasına oturmayacağını söyledi.
İran'dan son dakika nükleer anlaşma açıklaması!
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Youtube üzerinden bir video yayınlayarak İran'ın nükleer anlaşma konusunda bir kez daha pazarlık yapmayacağını ve müzakere masasına oturmayacağını açıkladı.

Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015'te ABD Başkanı Barack Obama döneminde imzalanmıştı. İran'la yapılan anlaşmadan çekilme niyetini defalarca dile getiren Trump, bu konuda son kararını 12 Mayıs'ta ilan edeceğini açıklamıştı. Fransa da İran'la anlaşmaya sadık kalınması gerektiğini ya da yeni bir nükleer anlaşma yapılabileceğini kaydetmişti.

LAVROV'DAN AÇIKLAMA

Zarif'ten önce açıklamaları basına yansıyan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA), İran'ın nükleer programıyla ilgili durumu çözmek için varılan "kapsamlı ortak eylem planının" uygulayıcısı olduğunu anımsatarak "Eğer İsrail veya başkasının elinde, İran'ın nükleer silah geliştirmeye yönelik programını devam ettirdiğine dair kanıtlar varsa bu belgelerin derhal UAEA'ya iletilmesi gerekir." dedi.

İsrail tarafından sunulan belgelerin İran'ın geçmişte yürüttüğü programlara ait olabileceğini savunan Lavrov, "ABD'nin İran'la varılan nükleer anlaşmadan çekilmesi, nükleer silahların yayılmasını önlemek için kurulan sisteme büyük bir darbe vurur" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) mevcut yapısına yönelik eleştirilerini de dile getiren Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BMGK'nin mevcut yapısının, küresel güç dengelerini artık doğru bir şekilde yansıttığını düşünmüyoruz. Afrika, Asya ve Latin Amerika'daki gelişen ülkelerin de bu yapıda temsil edilmeleri gerektiği fikrindeyiz. Hindistan ve Brezilya, BMGK'ye üye olabilecek en kuvvetli adaylar."


Time türk
http://www.mirathaber.com/irandan-son-dakika-nukleer-anlasma-aciklamasi-38-4060h.html


Back To Top