16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İşçilerdeki girişimcilik ruhu değerlendirilmelidir


4 yıldır çalışmayan fabrikayı işçiler çalıştırdı

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Alpullu Şubesi İşçileri, 4 yıldır üretim yapmayan Türkiye'nin ilk şeker sanayii kuruluşu olan Alpullu Şeker Fabrikası'nı çalıştırmayı başardı.
İşçilerdeki girişimcilik ruhu değerlendirilmelidir
Yapılan açıklamada "Alpullu şeker Fabrikası'nın değerli işçileri, gece gündüz çalışıp, varını yoğunu ortaya koyarak bitmez denilen fabrikayı nihayet çalıştırarak, pancar alım kampanya dönemini beklemeye başlamıştır” denildi.


İŞÇİLERDEKİ GİRİŞİMCİLİK RUHU DEĞERLENDİRİLMELİDİR

Bu ülkede konuşulan şey sanayinin finansı olduğu sürece girişimciliği desteklemek mümkün değildir. Sanayileşmede kobilerin gelişimi konusunda Güney Kore ve Çin gibi ülke örnekleri incelendiğinde, öncelikle girişimci grupların desteklendiği görülür. Ekonomi dünyasının sivil toplum örgütleri, bu konuda akademiler kurarak, bölgesel kalkınma ve sanayi bölgeleri kümelemelerini belirli bir çerçevede takip etmelidir. Çünkü, kalkınmanın lokomotifi üretimdir.

Türkiyenin sanayi hamleleri incelendiğinde imalat sanayi payını artırdığı dönemlerde büyümenin de katlandığı görülür. Bu ince noktayı bilen ekonomistler, sanayi stratejilerini imalat payını artırmaya dönük şekillendirirler. Biz ise borsanın artışını yeterli görüyoruz. Borsada Türkiye’de sanayi kollarından çok banka ve faktöring şirketleri olduğu gerçeğiyle ne zaman yüzleşeceğiz.

Girişimcilik sadece teşvik politikalarıyla geliştirilmez. Son dönemde bir çok teşvik verildiği halde imalat artışını artırmaması düşündürücüdür. Tübitak gibi kurumlarda ödül almış projelerin sanayiye uygulanma oranının %2’lerde kalması araştırılması gereken bir konudur. İşçilerin girişimcilik ruhunu değerlendirmek adına Alpullu örneği önemli bir örnektir.

Üretme amacı olan bir ekonomi öncelikle sektör analizleri yaparak planlama yapmalıdır. Son yirmi yılda turizm, tekstil ve inşaat sektörlerine verilen teşvikler, destekler imalat sanayine verilmiş olsaydı acaba ne olurdu? 2000 yılı sonrası içerde üretilme imkanı olduğu halde, yurt içinde imal edilenden daha fazla ürünün ithal edilmesi girişimciliği öldüren bir tablo değil mi! Bugün zarar eden kuruluşlar, işçilerinin azmiyle yeniden kar edebilir ama bu ruhu kim destekleyecek? Bankacılarla verilen pozlar işçilerle verildiğinde birçok sorun çözüme dönüşecektir.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/iscilerdeki-girisimcilik-ruhu-degerlendirilmelidir-8-1744h.html


Back To Top