21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İslam Aile Hukuku’nu Yunan tanırken Cumhuriyet ricali tanımadı mı?

https://www.timeturk.com/yunanistan-basbakani-cipras-tan-bati-trakya-icin-seriat-karari/haber-780207

Yukarıda linki verilen haberi lütfen iyi okuyunuz. Okuduktan sonra değerlendirmelerimiz daha iyi anlaşılabilir.
İslam Aile Hukuku’nu Yunan tanırken Cumhuriyet ricali tanımadı mı?
Yıllar önce batı Trakya’ya yaptığımız bir gezi sırasında Gümülcine müftülüğüne uğramıştık. Ziyaretimiz sırasında evlilik sözleşmesinin müftülük aracılığıyla İslâm Aile Hukuku’na göre gerçekleştirildiğini öğrenmiştik.

Yukarıda linki verilen haberle birlikte boşanma ve miras işlemlerinin de İslam Hukuku’na göre düzenlendiğini öğrenmiş/hatırlamış olduk.

Cumhuriyetin ilk yıllarında ilim ve fikir adamları olmaktan çok batı taklitçisi eylem adamları olan Cumhuriyet ricali tercüme yoluyla kanunlar hazırlatıp yürürlüğe koydular. Yunanistan’da Müslümanlara tanınan evlilik, boşanma ve miras hükümlerini İslâm Hukuku’na göre düzenleme hakkını ülkemiz Müslümanlarına tanımadılar.

Bu durum İslâm karşıtlığı değil de nedir? İnkılab kanunlarına itirazlarımız ısrarla Cumhuriyet karşıtlığı olarak yorumlandı. Oysaki baş kaldırımız Cumhuriyet’e değil, batı(l)perest kadrolar eliyle gerçekleştirilen kabul edilemez tercüme yasaları kanunlaştırma cinayetlerine idi. Tercüme yasalara muhatap olan ilk nesil bunları içselleştirmedi. Bu yasalar döneminde doğan büyüyen nesil ise kayıplarımızı bilmediği için yapılanları da anlayıp yeremedi.

-Bilfarz iyi/faydalı olsalar dahi- Milletin onayını almadan bir avuç insanın tercüme yoluyla yasalar teşri edip uygulamasını millete dayatması zorbalık değil de nedir?

 Not: Aşağıda linki verilen ilgili makalemizin okunmasını tavsiye ederiz.

www.mirathaber.com/nikah-laik-kurum-olan-muftulukte-kiyilmakla-dini-olur-mu-muftuluklere-nikah-kiyma-yetkisi-veren-duzenleme-kabul-edildi-14-2110h.html


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/islam-aile-hukukunu-yunan-tanirken-cumhuriyet-ricali-tanimadi-mi-14-2402h.html


Back To Top