14 Aralık 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

'İslâm barış çağrısıdır'

İslâm; Yüce Allah’ımızın insanlığın mutluluk düzeni olması için vaz ettiği dindir. Bir amacı da insanlar arası ilişkileri dengeye oturtmak olan bu Hak dinin tüm insanlığa yönelik evrensel bir çağrısı da barıştır.
'İslâm barış çağrısıdır'
İsmi gibi içeriği ile de barış olan İslâm, omurgasını oluşturan Kur’ân’da şöyle buyurmaktadır:

“Ey İnananlar! Barışı sağlayıcı bütün atılımları benimseyerek topluca barışa girin / Birbirlerinizin hakları ve hürriyetleri önünde boyun eğin. İnsan ve Cin Şeytan’ların adımlarını / çağırdığı barışa aykırı yolları izlemeyin. Çünkü Şeytan’lar size, bozgunculuğu apaçık bir düşmandır. Eğer size gelen hakikat belgelerini idrak ettikten sonra (barıştan)saparsanız iyice bilin ki Allah sorgulamaya gücü yetendir, hikmet sahibidir.”

Bütün insanlarla barış yapılması için Kur’ân’ın mü’minlere yaptığı bu çağrı temelde ilâhî vahye dayanan bütün semavi dinler ve de beşeri sistemler tarafından yapılmaktadır. Ama ne acıdır ki barış arzu edilen şekilde ve ihtiyaç duyulan kapsamda gerçekleştirilememektedir. Çünkü barış ancak ve ancak insanlığın kabul ettiği ortak değerleri ve görevleri etkili bir şekilde hayata geçirmekle sağlanabilir.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/islam-baris-cagrisidir-14-445h.html


Back To Top