11 Aralık 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İslâm Dini’nin özeti

Sahâbî Ebû Ümame (R.) Allah’ın Resûlü (S.) bir yatsı namazında Ashâb-ı Kiram’a şöyle emir buyurdu, diyerek çevresindekilere bir hadisi rivayet et (meye başla) dı. Bu sırada dinleyenlerden bazıları ona şöylece hatırlatma yaptılar: - Aman anlatırken Allah’ın Resulûnün önce ne söylediğini peşisıra ne buyurduğunu iyice hatırlamaya çalışarak anlat ki dinleyenler O’nun sözlerini bütünüyle öğrenmiş olsunlar.
(Ebu Ümame anlatımını şöylece sürdürdü.)
“Evet Allah’ın Resûlü emir buyurdu:
- Yarın namaz için toplanınız. Size söyleyeceklerim vardır…
(Sahâbîler toplandı. Cemâat olarak) namazlarını kıldıklarında Allah’ın Resûlü buyurdu:
- Size emrettiğim gibi (tam olarak) toplandınız mı?
- Evet (toplandık) Ya Resûlellah!
- Rabbinize ibâdet edin, (şahıs, put ve rejim gibi) hiçbir varlığı O’na ortak koşmayın; Söylediğim bu ana görevinizi anladınız mı, bu temel görevinizi anladınız mı, evet bu baş görevinizi anladınız mı?
- Evet (anladık Ya Resulellah!)
- Namaz kılınız, zekât veriniz; namaz kılınız, zekât veriniz, (evet, evet) namaz kılınız, zekât veriniz. Bu ödevlerinizi de kavradınız mı? Bu ödevlerinizi kavradınız mı? (Size söylüyorum) Bu ödevlerinizi kavradınız mı?
- Evet (kavradık Ya Resûlellah!)
- (Allah’ın ve Peygamberinin yasalarını) dinleyiniz ve itâat ediniz; dinleyiniz ve itâat ediniz; dinleyiniz ve itâat ediniz. Bu (genel) vazîfenizi öğrendiniz mi? (Bu vazîfenizi de öğrendiniz mi? Evet size söylüyorum, bu vazîfenizi de öğrendiniz mi?)
- Evet, (öğrendik Ya Resûlellah!) Bu hadisi rivayet eden sahibi Ebu Ümame şöyle diyor:
- Biz, bu öğütleri ile Hz. Peygamberin İslâm Dîni’ni bize özetlediği kanaatine vardık.”(M. Zevâid 1/46)http://www.mirathaber.com/islam-dininin-ozeti-44-4340h.html


Back To Top