21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

İslam şiddet değil adalet dinidir V


İftiralara Cevaplar 5

İslâm'ı şiddet dini, yüce Peygamberimizi şiddet Peygamberi olarak tanıtmaya çalışan Doğu Perincek’in çıkardığı 2000 E Doğru dergisi genel İslâm düşmanlığı yanında özel bir amaç da güderek tarih boyunca, yakın tarihimizde ülkemizde görülen şiddet olaylarının da İslâm'dan kaynaklandığım ifade etmeye çalışıyor. Çalışıyor ama çaresizlik içinde seçilen örnekler  ne derece bilgisiz, ne derece bağnaz ve ne derece muannit düşman olduklarını her düşünür insanın rahatlıkla anlıyabileceği şekilde ortaya koyuyor.
İslam şiddet değil adalet dinidir V
2000 E Doğru dergisi İslâm'ın şiddet dini olduğu şeklindeki düşmanca iddia ve iftirasını kanıtlayabilmek için cehennem tasvirlerini öne sürüyor. Bu tasvirler-deki şiddet ve korku örneklerini sunuyor.

Elhak bu iddia doğrudur. Kur'an Cehennem tasvirleri ile doludur. Ancak Kur'an'da cennet nimetleri de tasvir olunmaktadır. Cehennemle korkutulan insanlar/ müminler Cennet’le de müjdelenmektedirler.

Peygamberlerin korkutuculuğu gibi müjdeleyicilikleri de dünya hayatı ile ilgili olmayıp

ahiret hayatı ile ilgilidir. Kur'an'daki Allah korkusu tabirlerinin çoğu ise haşyeti ifade eder. Yani sevgi ve saygıya dayalı bir korkuyu.

Evet, Cehennem azabı pek şiddetlidir. Ondan Allah'a sığınırız.

Allah'a inanmazların, insanları putlaştıranların, çıkarları uğruna sömürenlerin, sosyal adalete yönelmezlerin vay haline...

Cehennem azabına atıldıklarında cehennem görevlilerinin "Size, sizi bu azapdan korkutacak bir korkutucu gelmedi mi?" sualine nasıl cevap vereceklerini Allah'ın bildirmesiyle şimdiden duyar gibi oluyoruz.

“Rablerini inkâr edenlere cehennem azabı vardır. Orası ne kötü bir va­rış yeri!  Oraya atıldıklarında, kaynarken çıkardığı ürkütücü sesi işitirler. Cehennem neredeyse öfkesinden çatlayacak! Oraya her bir grup atıldıkça, muhafızları onlara, "Size bir uyanıcı gelmemiş miydi?" diye sorarlar.  Şöy­le cevap verirler: "Evet, doğrusu bize bir uyarıcı (peygamber) gelmişti; fakat biz onu yalancılıkla itham etmiş ve'Allah hiçbir şey göndermemiştir; siz ger­çekten büyük bir yanlış içindesiniz!' demiştik." "Şayet kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, şimdi şu alevli cehennemin mahkûmları arasın­da olmazdık!" diye de ilâve ederler.  Böylece günahlarını itiraf etmiş olur­lar. O alevli ateşin mahkûmları artık rahmetten mahrumdurlar, Görme­dikleri halde rablerinden korkup saygı duyanlara gelince, onları da hem bir bağışlanma hem de büyük bir ödül beklemektedir. » (el-Mülk 6-12)

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/islam-siddet-degil-adalet-dinidir-v-14-2360h.html


Back To Top