16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

JpMorgan Türkiye hisselerinde “ağırlığı azalt” tavsiyesi verdi

JPMorgan, 19 Mart tarihli gelişen piyasalar hisse senedi araştırma raporunda, CEEMEA (Merkez ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) içinde Türkiye'nin “ağırlığını azalt” tavsiyesi verdi.
JpMorgan Türkiye hisselerinde “ağırlığı azalt” tavsiyesi verdi
Türkiye'nin geçtiğimiz ay MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin yüzde 1.9 üzerinde performans gösterdiği belirtilen raporda, buna karşın 2016 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana endeksin yüzde 8.7 altında performans gösterdiği ifade edildi.

Söz konusu raporda, JPMorgan'ın 2017 yılına ilişkin Türkiye büyüme tahmininin yüzde 1.8 olduğu belirtilerek, büyüme tahmininin yüzde 2.5'lik piyasa beklentisinin çok altında olduğu ifade edildi. Hisse senedi stratejisi açısından, yüksek tahvil faizleri, zayıf kur ve yüksek enerji fiyatları dikkate alındığında, GSYİH büyümesinde aşağı yönlü risklerin olduğunun altı çizildi.


DURGUNLUKTAN ACİL ÇIKIŞ

Ekonomiye bakışta herkesin gözlüğü farklıdır. Ülke dışından bakanların gözlüğü ise daha farklı… Türkiye ekonomisi ile ilgili yapılan açıklamalar, sorunun kısa süreli çözümlerle aşılamayacağının altını çiziyor. O halde orta ve uzun vadede çıkış yapılacak alanlar ve çalışmalar için yeni bir planlama yapılmalıdır. Ülkeler arası karşılaştırmalar yapılarak yeni alternatifler oluşturulabilir.

İlk olarak bizimle benzer durumda olan Japonya ve Almanya gibi ülkelere bakıldığında bu ülkelerin tamamı makine endüstri sanayilerinden kalkındığına dikkat edilmelidir. Buradaki mühendislik katma değeri ve girişimcilik sanayi katma değerinin bu ülkelerin yürümesine vesile olduğu anlaşılmalıdır. Bu durumun sektörel odaklanma ile sağlandığı yeniden ele alınmalıdır. Bu odaklanma ve buna yönelik yönlendirme vazifesi kamuya düşüyor. Bu açıdan girişimciye ve sanayiciye işi kolaylaştırmak ya da önünü açmak gerekiyor.

10 bin dolar milli gelir seviyesini aşmamız için belli sektörlere odaklanmamız ve odaklandığımız sektörlerden yeni bir dünya gelişim hikayesini çıkarmamız şarttır. Bütün bu konulara yeni bakış açıları kazandırmak ise ancak inovasyon, Ar-Ge ve teknolojiye sahip olmakla mümkün olacaktır. Üstelik bütün bunların ekonomiyle, sosyal olaylar ve uluslararası ilişkiler ile de alakası vardır. Bunu gerçekleştirebildiğimiz çerçevede hantal yapıdan esnek yapıya geçebilir ve hız kazanan kamu ve özel sektör dinamizmine kavuşabiliriz.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/jpmorgan-turkiye-hisselerinde-agirligi-azalt-tavsiyesi-verdi-3-381h.html


Back To Top