19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? I


Dövme işkencedir ve zulümdür

Maddî ve mânevî boyutları ile bütün işkence türleri şiddeti çağrıştırıyorsa da ilk akla gelen de dövme-dövülmedir. İslâm zâviyesinden bakıldığında dövme de zalim bir şiddettir; zulümdür ve haramdır. Pek tabîidir ki Kısas’ı; birebir cezayı gerektiren bir suçtur. (Bakara 178; Maide 45)
Kadın değil zinacı kadın dövülebilir mi? I
Kadını Dövülebilir Kılan Tek Suç/Günah Zinadır

Dövme bütün türleriyle yasaklanmakla birlikte ailede kadının yalnızca ve sadece zinasına ilişkin olarak yapılabilirlik istisnası vardır. Çünkü zina Allah’a ortak koşma ve haksız insan öldürmeden sonra üçüncü derecede büyük günahtır. (Furkan 68) Aile üzerinde kurulu İslâm Toplum Düzenini ve insan mutluluğunu tehdit eden cezayı gerektirir büyük suçtur. Tövbesiz zina âhiret hayatını da azaplandırabilecek azim çirkinlik/pisliktir. (İsra 32; Nûr 26)

Zinacı kadın eşin dövülebilir olma konusunu, dövebilir olma ruhsatını kocaya veren Nisa 34 çizgisinde anlayıp açıklayabilmek için İslâm Dîni’nde zinaya verilen cezanın bilinmesi gerekir.

Zinanın İslâmî/Kur’ânî Cezası

a. Kur’ânî ve Nebevî yasalara dayalı İslâm Toplum Düzeninde dört şahidin tanıklığı veya itiraf halinde zina suçuna bekâr-evli ayırımı yapılmaksızın; akıllı ve hür kişiler için Rabbimizin Kur’ân’ın Nûr Sûresi’nin ikinci âyetinde belirlediği ana ceza yüz celde(sopa)’dir:

“Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz celde/sopa vurun. Allah’a ve Âhiret Günü’ne inanıyorsanız Allah’ın Dini’nini tatbîk hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın. Mü’min’lerden bir topluluk da onlara uygulanan Azab’a; cezaya şâhid olsun.”

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/kadin-degil-zinaci-kadin-dovulebilir-mi-i-14-4113h.htmlBack To Top