19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kâfirleri yüceltip saygı göstermek günahkâr kılar mı? Kâfirliğe götürür mü?

Kâfirleri yüceltip saygı göstermek günahkâr kılar mı? Kâfirliğe götürür mü?
Kâfirleri yüceltip saygı göstermek günahkâr kılar mı? Kâfirliğe götürür mü?
Bismillah…

İslâm Dini’nin iman esaslarına inanmayan kişi kâfirdir. (Nisa 136) Mesela ateist - deist veya gayr-ı müslim her bir kişi kâfirdir. Bunun gibi Kurân ve Sünnet’in önerdiği yaşam biçimine karşı çıkan seküler/laik kişiler de kâfirdirler. İstisnaları dışında bütün Kâfirler Cehennemliktir.

Hiç bir kâfire zulmetmek hakkımız yok, bize ve insanlara zulmetmedikçe adaletli olmak ve iyilik yapmak görevimiz vardır. (Mümtahine 8) Ancak hiçbir kâfire kâfir olduğu için saygı duyamayız. Ama bilgisi ve adaletinden ötürü saygı duyabiliriz.

Mesela kâfir fakat gerçek bir fizik, kimya veya benzeri bilim adamına, bilgisine hürmeten saygı duyabilir, onu üstadım diyerek yüceltebiliriz. Bu tür büyütmeler aslında ilmi yüceltmektir. Sakıncası yoktur. Bunun gibi hakikaten adaletli olan bir gayr-ı müslim yöneticiye adaletli işlemlerinden ötürü saygı duymak da meşrudur.

Herhangi bir siyaset, ilim, sanat ve spor adamına kâfirliğinden ötürü, kâfirliğini öne çıkararak bilinçli olarak saygı duyan kişi büyük günahlardan birini işlemiş, kâfirliğe büyükçe bir kapı açmış olur. Zira hiçbir Müslüman Allah’ın sevmediklerini sevemez ve aşağıladıklarına da saygı gösteremez. (Tevbe 28; Mücadele 22)


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/kafirleri-yuceltip-saygi-gostermek-gunahkar-kilar-mi-kafirlige-goturur-mu-16-2835h.html


Back To Top