19 Ocak 2019 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kalp-dil-göz orucu da tutmaya hazır mıyız?

Haftaya bugün Şehr-i Ramazan’ın ilk günü ve Allah rızası için oruçtutmaya başlayacağız inşaallah.
Kalp-dil-göz orucu da tutmaya hazır mıyız?
Rabbim Ramazan-ı Şerif’i milletimiz ve ümmet-i Muhammed için hayırlı, feyizli ve bereketli eylesin. “Kur’ân ayı”olan bu mübarek ayda, hem tepeden tırnağa Kur’ân-ı Kerîm’le yeniden yoğrulmayı, hem de bir yandan “imsak”tan “iftar”a yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamak suretiyle midemizeoruç tuttururken, diğer yandan da kalbimize, dilimize, gözümüzeve elimize, özellikle de parmak uçlarımızakadar tüm organlarımıza oruç tutturmayahepimizi muvaffak kılsın.

Doğrusu, bütün organlarımıza oruç tutturmayaher zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Seküler hayatın iyiden iyiye neşvünema bulduğu ve seçim sath-ı mâilinde sosyo-politik ortamın giderek gerildiği bir süreçte kalplerimizsuizan, kin, nefret gibi duygularla, dillerimizyalan, gıybet, iftira gibi âfetlerle, gözlerimizharam görüntülerle ve özellikle de parmak uçlarımızsosyal medya ayartılarıyla kirleniyorken böyle bir kuşatıcı oruçla kendimizi tutup arınmayaçok ama çok muhtacız.

İmam Gazali böyle bir oruca sâlihlerin orucu”der ve İhyâ’da bunun bütün organları günahtan korumakla sağlanacağını beyan ederek şu hadis-i şerife yer verir:

“Beş şey vardır ki, oruçlunun orucunu bozar: Yalan, gıybet, kovuculuk, yalan yere yemin etmek, şehvetle bakmak.”

Yazının devamı için »»


Abdullah YILDIZ
http://www.mirathaber.com/kalp-dil-goz-orucu-da-tutmaya-hazir-miyiz-14-4088h.html


Back To Top