17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Katılım bankaları Allah ile mi aldatıyorlar?

mirathaber.com’da yer alan AA. çıkışlı haberin özeti şöyle:
Katılım bankaları Allah ile mi aldatıyorlar?
Katılım bankalarının 9 aylık karı 1,2 milyar oldu

Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım'ın konsolide olmayan toplam aktif büyüklüğü bu yılın eylül sonu itibarıyla 148 milyar 214 milyon lira oldu. Katılım bankalarının 9 aylık net dönem karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artarak 1 milyar 164 milyon liraya ulaştı. Eylül sonu itibarıyla katılım bankalarının öz kaynakları 2016 sonuna göre yüzde 15 artarak 13 milyar 174 milyon liraya yükseldi.

Katılımda şube sayısı bini geçti. Aktif büyüklük baz alındığında, katılım bankalarının payının toplam bankacılık sektörünün yüzde 5'ine yaklaştığı görülüyor.
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre de ekim sonu itibariyle sektörde bin 2 şubede 14 bin 917 kişi istihdam ediliyor. AA
http://www.mirathaber.com/katilim-bankalarinin-9-aylik-kari-12-milyar-oldu-38-2389h.html


Ülkemizdeki ekonomistler aldıkları eğitim sebebiyle olacak faiz sömürüsünün farkında değiller veya değil görünüyorlar. Bu nedenle Allah’ın ve Elçisi’nin savaş açtığı faiz düzeni ile sulh içindeler. Dilsiz şeytanlardan olmayı yeğliyorlar.

Faizci bankalar malum…Onların ilahı paradır. Onlar yetmiyormuş gibi şimdilerde başımıza katılım bankaları çıktı. Ümidimiz olan bu kurumlar da bankalaşıyor. Ana iştigal konuları olan Murabaha işlemleri de ölçü dışı. Laik bir devlet kurumu olan Diyanet’e göre bile haram.

* http://www.yenisafak.com/politika/diyanetten-faiz-aciklamasi-503186

Ülkemizin ilahiyat kökenli bir çocuğu olarak yukarıdaki haberi okuduğumda ürperdim ve sormadan edemiyorum.

Katılım bankalarının öz kaynakları bu gün itibariyle 13 milyar 178 milyon lira. Yıl sonu net kârları ise 1.5 milyar olacak.

15 bin personel maaşı, şube kira giderleri, reklam giderleri, ödenen vergiler ve zararlar da hesap edilirse kazançları yaklaşık net kârın iki katı. Yani sermayelerinin dörtte bir ölçüsünde kazançları var. Türkiye’de büyük riskler altında olan sanayi kuruluşlarının böyle bir kazançları/kârları var mı? Buna İSO cevap versin.

Katılım bankalarının payının toplam bankacılık sektörünün yüzde 5 i olduğu ve onlar açıktan faiz uyguladıkları ve kullandırdıkları kredilerle olmayan paralarının da faizlerini aldıkları düşünülürse varın sömürüyü düşünün. Sanılanın aksine faizci bankalar kalkınmayı hızlandıran ve geliştiren değil geriletendir. İzahı ayrı bir konu.

Şimdi sormadan edemiyorum: Katılım bankalarının bize ne faydası var, bu güne kadar ne faydası oldu? Yatırımları ve yatırımlara kayda değer bir ortaklıkları yok. Ama haksızlık etmeyelim bir faydaları(!) var: Faydaları bizi örtülü faize alıştırmalarıdır.

Çocukları iktidar olan İslâm’ın gurbet dönemi bitmeyecek mi?

Bizi Bankalar, Şeytanlar ve şeytanlaşmış kapitalist sistemler aldatıyorlar, katılım bankaları da Allah ile mi aldatıyor?

Not: Amacımız hâlâ ümidimizi kesemediğimiz katılım bankalarının iç muhasebeden geçmeleri, varsa problemleri ve beklentileri konusunda halkımızı aydınlatmalarıdır?

Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/katilim-bankalari-allah-ile-mi-aldatiyorlar-3-2436h.html


Back To Top