11 Aralık 2018 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kendimizi keşfetme ihtiyacı

Bilgi ve teknolojinin alabildiğine geliştiği bir dönemde, insan kendini ve hayatın amacını anlama noktasında oldukça cahil ve duyarsız bir halde bulunuyor. Eşyalar ve teknolojik gelişmeler, onun adeta aklını başından almışcasına bir vurdumduymazlık ve şaşkınlık içinde olayların etkisinde ve onların sürüklediği cansız bir nesne gibi yaşamayı sürdürüyor.
Kendimizi keşfetme ihtiyacı
Bütün bu hız ve hareketli yaşayış sisteminde hayatını güçlükle sürdürürken, içindeki sıkıntıyı ve ağırlığı, kendini unuturcasına verdiği eğlence veya sanal filmler dünyası ile giderme çabası içinde. Bunun en büyük sebebi, insanın kendi iç dünyasını teskin edecek ve onun huzurunu sağlayacak bilgi ve yaşama tarzına aramak yerine, çevreye ve özellikle maddi olaylara gereğinden fazla yönelmesidir. Bu hal, insanın asıl ihtiyacı olan bir alemden, ikinci veya üçüncü derecede meşguliyet ve ilgi alanlarına yöneldiği için, sıkıntı getirmektedir.

Geçen ay telefonla görüştüğüm Pakistan'lı bir doktor arkadaşım, Amerika'daki insan hayatını ve münasebetlerini şöyle anlatıyordu: "Buradaki insanlar, gülmeyi unutmuş. Birbirleriyle ilgilenmiyorlar ve başkalarını düşünmüyorlar. Çok renksiz bir hayat var. İnsanlar, sadece fiziki ve biyolojik hayatlarını sürdürme çabasındalar.."

Bu açıklamalar, yakın bir zamanda Türkiye'de de dile getirilecek. Belki, bazı kesimlerde dile getiriliyordur. Dolayısıyla, insanın kendini gaye edinmesi, hayatının anlamının da kaybolması demek oluyor. Halbuki; hayatın, ruhun ve fikrin önemli hedeflere yönelmesiyle kainati içine alan geniş bir dünya karşımıza çıkıyor. Onun için çaba sarfetmek, insanın sonsuzluk duygusunu ve arayışına bir cevap oluyor. Sonsuz bir ilerleyiş ve büyük hedefler.. Toplum, devlet ve insanlık.. İşte, insanı büyük düşüncelere ve hayallere sevkeden önemli amaçlar. Hepsinden önemlisi, insanı ve toplumları eşyanın ve menfaatin kıskacından kurtarıp, birbirini sevmeye ve birbiri için çaba sarfetmeye götürecek o ulvi ve kutlu düşünceye ulaşabilmek.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/kendimizi-kesfetme-ihtiyaci-14-4265h.html


Back To Top