19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kim sorumlu?

Haber programlarında vatandaşlarımızla röportajlar yapılıyor ve onlara dini sorular soruluyor. Sonuçta vatandaşlarımızın çoğu dökülüyor, sorulara cevap veremiyorlar. Mesela Lâ ilahe illallah'ın manası soruluyor, çoğu kimse ya hiç bilmiyor yahut yanlış cevap veriyor. Bir kısmı da ben Arapça bilmem, dinî bir konuda yanlış bir şey söylemekten korkarım diyor. Yine kıblemiz hangi şehirdedir diye soruluyor, Medine'de, Kudüs'te diyenler çıkıyor; Peygamberimizin kabri nerede diye soruluyor, Ka'be'de diye cevap veren bir hayli insan var.
Kim sorumlu?
Yapılan anketlere göre ülkemizde yaşayanların % 99'u Müslüman görünüyor. Tevhidinin ilk cümlesi olan Lâ ilahe illallah cümlesi Allah'tan başka hiçbir ilah yok demektir. Elbette bu cümlenin manasını her müslümanın bilmesi gerekir. Bunu bilmek için de Arapça bilmeye yahut hoca olmaya gerek yoktur. Ancak öncelikleri farklı olan çoğu insanımız, temel dinî bilgilerini öğrenmeyi hep ötelemiş, önemsememiş, öğrendikten sonra da unutup gitmiş. Burada röportaja yansımasa da bu cümlenin manasını bilen çok sayıda insanımızın olduğunu da söylememiz gerekir. Ama önemli bir kesimin bilmediği de bir gerçek. Peki, sorumlu kim?

Elbette ilk sorumlu kişinin kendisidir. Zira dünyada dini yaşamak toplumsal bir olgu olsa da ahirette hesap ferdîdir, herkes kendi hesabını kendi verecektir. Ancak sorumluluğu tek başına kişilere atıvermekle kurtulacağımızı sanıyorsak aldanırız. Bu insanlara bu temel bilgileri kim öğretecek? Ülkemizin her mahallesi, her köyünde camilerimiz ve onların imamları ne yapıyor? Din dersi zorunlu bir ders olduğuna, bütün insanımız çocuk yaşta bu dersten geçtiğine göre, din dersi öğretmenlerimiz ne yapıyor, haftada iki saatlik de olsa bu derslerde ne anlatıp öğretiyorlar? Şimdiye kadar öğretememişsek, bundan sonra öğretebilmek için neler yapmalıyız?

Yazının devamı için »»


Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR
http://www.mirathaber.com/kim-sorumlu-14-1993h.html


Back To Top