21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kimlik kaybı

Türkiye'nin son yıllarda maruz kaldığı problemleri, bir tek sebeple açıklamak mümkün değilse de, en önemli tehlikenin kimlik kaybı olduğu söylenebilir.
Kimlik kaybı
Bir toplum ve medeniyetin en acıklı hali, kendi gerçeğini bilememesi ve varlığının farkına varamamasıdır. Çünkü  kendi varlığının farkına varamayan bir toplum, neyi nasıl değerlendireceğini bilmez ve başkalarına tabi olur ve güçlü fikir ve eğilimlerinin güdümüne girer.

Kültür ve sanat öyle bir aidiyet duygu ve düşüncesidir ki, ona sahip olup onun çizgisinde yaşayamadığınızda, başka kültür ve medeniyet dairesi içine girilmesi kaçınılmaz bir durum olur. Çünkü kültür ve dünya görüşü, bir insanın havaya muhtaç oluşu gibi, bütün hayat faaliyetlerine ölçü koyan ve onları anlamlandıran bir dünya oluşturur. Kişi o dünya içinde kendini bulur ve geleceğini de onun içinde şekillendirir.

Müslüman toplumlarda bu dünyanın temel çerçevesini İslam dini oluşturur. Her ne kadar akıl ve diğer tabii faktörler de bu kültürün birer parçası iseler de, asıl belirleyici güç dini bilgidir.

Yazının devamı için »»


Prof. Dr. Sami ŞENER
http://www.mirathaber.com/kimlik-kaybi-14-2225h.html


Back To Top