19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kırmızı üniformalı komutan

Dünyada hızla değişen güvenlik dönüşümü, askeri güçlerimizi sadece kara, deniz, hava olarak değil, gelişen diğer ortamlarda yeniden tanımlayacak kuvvet komutanlıklar düzeyinde yeniden ele almamızı gerektiriyor.
Kırmızı üniformalı komutan
Prusya askeri sistemine benzer olarak oluşan ve sonra NATO’dan da esinlenen silahlı kuvvetler organizasyonumuzda geleneksel olarak Kara, Deniz, Hava yer alır. Buna ilaveten iç işleriyle ilgili Jandarma da bulunuyor. Amerika'da ilaveten işgal ordusu olan Deniz Piyadeleri ve okyanus sahillerini koruyan Sahil Güvenlik kuvvet komutanlıkları da bulunmaktadır.

Günümüzde artık kara, deniz ve hava ayrımından farklı boyutlar da gelişmiştir. Örneğin Çin'de çok büyük ağırlığı bulunan Çin Halk Kurtuluş Ordusu, yani silahlı kuvvetler, aynı zamanda Roket Kuvvet Komutanlığını da içerir. İpekböceği füzelerinden kıtalararası balistik ICBM'lere kadar balistik ve güdümlü füzeleri yöneten, aynı zamanda Çin'in hızla gelişen uzay programıyla da iç içe olan bu komutanlığın Çin ordusu içindeki ağırlığı giderek artmaktadır.

Roketlerle havacılığın fazla ilgisi yoktur, farklı yaklaşım tarzlarıdır. Türkiye'nin de çok geride kaldığı bu roketler konusunda artık hem sanayisini ilerletmesi hem de kuvvet komutanlığı kurmasında yarar bulunmaktadır. İçine füzeli hava savunma sistemlerini de alarak, 1944 yılında geliştirilmiş olan güdümlü füze V1 ve balistik füze V2'den bu yana geçen 73 yıldaartık bizim de buradayız dememiz, birkaç kilometre değil birkaç bin kilometrelik füzeler geliştirmemiz gerekmektedir.

Yazının devamı için »»


C. Ufuk BAKIRÇAY
http://www.mirathaber.com/kirmizi-uniformali-komutan-14-2031h.html


Back To Top