16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

“Kobi Bankacılığı”na devlet yön vermelidir


Ticari kart dünyası 3.5 milyonu devirdi

KOBİ’lerin kısa vadeli ve düşük tutarlı krediler ile nakit akışlarını düzenleyebilecekleri finansman ihtiyaçları, ticari amaçla kullanılan kredi kartlarına talebi arttırdı.
“Kobi Bankacılığı”na devlet yön vermelidir
Bankalar arası Kart Merkezi verilerine göre Türkiye’de ticaret kart sayısı 3.5 milyonu aşarak 3 milyon 567 bin adede geldi. Ticari kartlarla alışveriş işlem hacmi 122 milyar TL’yi geçiyor. Bankacıların verdiği bilgiye göre ise bu kartlarla aylık 12 milyar TL civarında harcama gerçekleşiyor. Ticari kart tarafında yıllık büyümeler yüzde 20 civarında seyrederken 3.5 milyon ticari kartın Türkiye’deki KOBİ sayısı ile kıyaslandığında, büyümeye açık bir alan olduğu değerlendiriliyor.


“KOBİ BANKACILIĞI”NA DEVLET YÖN VERMELİDİR

2017 verilerine göre Türkiye’de 60,4 milyon adet kredi kartı, 124,2 milyon adet de banka kartı kullanılıyor. 2016 yılıyla kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 2’lik artış, banka kartı sayısında ise yüzde 8’lik artış görülüyor. Toplam kart sayısı ise 185 milyon adede yaklaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artış gösterdi. 2017 yılının ilk altı ayında kartlarla toplam 317 milyar TL tutarında ödeme yapılırken bu değer, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış olduğunu gösteriyor. Aynı dönemde banka kartları ile yapılan harcamalar bir önceki yılın 6 aylık dönemine göre yüzde 37 artarak 32 milyar TL’ye yükselirken kredi kartıyla yapılan ödemeler yüzde 9 artışla 285 milyar TL’ye geldi. Bu rakamları nasıl okumalıyız?

Son 5 yılda ticari kart sektörünün cirosu yaklaşık yüzde 50 arttığına göre OBİ’lerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullandığı söylenebilir. Özellikle mal alımlarından iş seyahatlerine, şirket ödemelerinden nakit ihtiyaçlarına kadar birçok işlemini ticari kredi kartları ile yapan KOBİ’ler bireysel kartlara uygulanan belirli sektörlerdeki taksit kısıtlaması (akaryakıt, telekomünikasyon, gıda gibi) ticari kartlar için geçerli olmamasından kaynaklanan avantaj tezgahına düşüyorlar. Ödeme kolaylığı sağlayan bu süreç ödeme imkanı sağlamadığından sonuçta bankaları KOBİ’lerin kar ortağı yapıyor. Kar yaptığı sürece ortaklık sürerken, zarar başladığında ise diğer krediler devreye girerek zarar artıyor ve olan KOBİ’lere oluyor.

Burada bu tezgahı durduracak olan devlet bankaları olabilir. Özellikle KOBİ bankacılığı yapan devlet bankalarının KOBİ müşterileri için “sadece bir ticari kredi kartı değil, tek bir kredi limiti ile dört ayrı kredi ürününü” kullanabilecekleri ve aynı zamanda faizsiz geri ödeme imkanı sunabilecek imkanlar oluşturabilirler. Çünkü KOBİ’lerin nakit ihtiyacından çok üretim sürecini sürdürebilir kılma ihtiyaçlarına cevap bulması önem taşıyor. Girişimciyi desteklemek isteyen bir devlet, en az özel bankalar kadar esnaf ve ticaret odalarıyla iş birlikleri sağlayarak üretimi artırmayı ve üreticiyi kredi tuzağından kurtarmayı başarmalıdır.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/kobi-bankaciligina-devlet-yon-vermelidir-3-1649h.html


Back To Top