17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Körfez'de kölelik bitmeli

Katar'ın geçtiğimiz hafta aldığı katarlarla yabancı işçi hakları ve asgari ücret, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Katar'dan oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde ilk kez gerçekleşiyor. Fakat alınacak çok yol var.
Körfez'de kölelik bitmeli
Basra Körfezi'nin zengin Arap ülkelerinde çoğu fakir Müslümanlardan oluşan sayıları 15 milyona varan yabancı işçi ve hizmetçinin hakları için ilk kez makul bir adım atıldı. Katar hükümeti, ülkedeki nüfusun %80'e yakınını oluşturan yabancılar için uluslararası çalışma örgütü İLO'nun verdiği Kasım mühleti bitmeden yabancı işçilerin lehinde asgari ücreti de içeren kararlar aldı.

İngilizlerin hem Dünya Kupasının Müslüman bir ülkede düzenlenmesini, hem de Katar'ın savaş ve darbe altındaki ülkelerde Müslümanların haklarını savunmasını engellemek için uyguladığı baskılardan biri de Doha yönetimini işçi haklarını tanımaması nedeniyle İLO'ya şikayet etmeleriydi. Başta BBC İngiliz medyası, bir yandan stadyumlar ve tesislerin tasarım parasını kapıp (ki stadyumlar biri kadın tenasül organı şeklinde) bir yandan da bunları işlevsiz bırakmaya çalışan Londra'nın sesi olarak, ülkede stadyum inşaatlarında 1200 köle işçi öldü haberleri yayınlamış, baskıyla Katar'ı köşeye sıkıştırmıştı.

Katar da İLO'nun İngiltere'den kaynaklanan sert yaptırım tehditleri üzerine bu yeni kararları almak zorunda kaldı.. Bunlara göre yabancılar dahil asgari ücret, işi bırakma ve ülkeyi terk etme hakkı, işyerinde çalışan komiteleri kurulması, şikayet mercileri bulundurulması, sağlık hizmetleri gibi haklar sağlanıyor. Bunların kesin ayrıntıları karşılıklı görüşmelerle belirecek.

Yazının devamı için »»


Faik Emre ÖZDEMİR
http://www.mirathaber.com/korfezde-kolelik-bitmeli-1-2205h.html


Back To Top