21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Küçük prens

Lübnan başbakanı Hariri'nin Suudi Arabistan'da rehin alınması ve ölüm tehdini içeren bir içerikle televizyonda konuşturulması, ardından da beyaz camdan istifa ettiğini bildirmesi İslam Dünyasındaki en büyük gelişme olmuştur. Bu korkutucu gelişme, hemen ardından gerçekleşen Suudi Arabistan'daki kanlı darbeden de ötede öneme sahiptir.
Küçük prens
Suudi Arabistan gündemden inmiyor. Önce yıl içinde Trump ziyaret etti, Katar'a ambargo ve işgal tehdidi yapıldı, veliaht prens koltuğundan alınıp Yemen savaşının mimari kral oğlu veliaht ilan edildi.

Ama son 15 gün içinde bunları bile gölgede bırakan müthiş gelişmeler oldu.

İsrail merkezli megakent

Önce Veliaht prens Muhammed, İsrail Eliat şehri ortada olacak şekilde, dört ülkenin birleştiği noktada Dubai'ye hatta İstanbul'a bile rakip olacak Neum adlı bir uluslararası megakent yapılacağını ilan etti. Bu Suud parasıyla İsrail'e bir İstanbul kazandırma projesiydi. Fakat Mısır ve Ürdün'den yorum gelmemesi onlara sorulmadığını İsrail-Suud planı olduğunu ortaya çıkardı.

Ilımlı İslam

Yine Veliaht Prens Suudi Arabistan'ın artık geleneksel dini sistemi olan Vahhabiliği bırakıp bir tür'Ilımlı İslam'a' dönüleceğini açıkladı. Yok edilen Mekke'de de İstanbul'daki gibi eşcinsel barları kurulmasına kadar ucu açık bu yorum, kuvvetli bir ABD-İngiliz-İsrail müttefiğinden gelince içte ve dışta tepki topladı.

Batı dünyasıysa bunlara tam destek verdi, medyada prens övüldü.

Yazının devamı için »»


Faik Emre ÖZDEMİR
http://www.mirathaber.com/kucuk-prens-14-2312h.html


Back To Top