17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kudüs için kıyam vakti: Oslo anlaşması iptal edilmeli

ABD'nin Kudüs kararı sonrasında başta Filistin ve Türkiye olmak üzere İslam dünyası ayakta! Hamas intifada çağrısı yaparken, Türkiye'de'öfke cuması' ilan edildi. Gözler ise Hamas lideri İsmail Haniyye'nin işaret ettiği noktada: Oslo anlaşması iptal edilmeli...
Kudüs için kıyam vakti: Oslo anlaşması iptal edilmeli
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin intifadayı açıkladığı o konuşmasında dikkat çeken detay ise “ABD'nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz” dedi. Gazze'deki ofisinde basın açıklaması yapan Hamas lideri, Kudüs'ün doğu ve batısıyla Müslüman kimliğe sahip olduğuna işaret etti ve Filistinliler arasındaki bölünmenin artık aşılması gerektiğini belirtti. Heniyye bu açıklamalarının ardından Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar eşliğinde Fetih Hareketi'nden isimlerle bir araya geldi.

OSLO GÖRÜŞMELERİ NEDİR?

1993 yılında Oslo'da Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında yapılan anlaşmayla Filistin Özerk Yönetimi kuruldu. Bu anlaşma 1994 yılında fiilen hayata geçirilerek; Filistin Özerk Yönetimi ortaya çıktı. Oslo anlaşmasıyla birlikte Filistin sorunu 1948 tarihinden 1967 tarihine taşındı. Böylece İsrail 1968 yılında işgal ettiği bütün topraklar üzerinde meşruiyet hakkını elde etmiş oldu. Bu da israilin “iki halk, iki devlet” stratejisinin kabul edilmesine yol açarak israil'in uluslararası kamuoyu nezdinde elinin güçlenmesini sağladı.


https://www.timeturk.com/kudus-icin-kiyam-vakti-oslo-anlasmasi-iptal-edilmeli/haber-798568 Time Türk
http://www.mirathaber.com/kudus-icin-kiyam-vakti-oslo-anlasmasi-iptal-edilmeli-38-2569h.html


Back To Top