21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kudüs tüm dünyanın vicdanı olmuştur

Amerika’da bir yıl önce seçilen Başkan Trump, neredeyse bütün seçim propagandasını Müslümanlar üzerinden yürütmüş, bu nefret söylemiyle iktidara gelmişti. Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz vadettiği gibi altı İslam ülkesine vize engeli getirmiş, bugün de Yahudiler’in istek ve talepleri doğrultusunda ABD Elçiliği’ni Kudüs’e taşıma talimatını vermişti. Dünya Müslümanları, bu kararından dönmesi için birçok yerde gösteriler yapsa da dünya siyasetindeki büyük güç! olarak onun umurunda bile değildi ve Müslümanların bu güce alışması gerekti.
Kudüs tüm dünyanın vicdanı olmuştur
BM’de Müslümanların Temsil Kabiliyeti

Birleşmiş Milletleri kuruluş felsefesi itibariyle her ne kadar eleştirsek de bütün dünya devletlerini bir masa etrafına toplayabilme kabiliyetiyle önemli bir temsili konumu vardır. Beş daimi üye kuralı, temsil kabiliyeti yüksek böylesi bir yapıya yakışmasa da bu beşlinin içerisinde iki büyük güç olan ABD ile Rusya’nın bulunması, BM’nin sadece Batı çıkarları yörüngesinde olmasını engellemektedir. Aynı şekilde Müslüman devletlerinin parçalı olması kalbimizi incitse de, BM’de 60 küsur Müslüman ülkenin 60 ayrı oyuolduğu için bu ayrılık zor zamanlarda önemli bir güç haline dönüşmektedir.

Eğer 60 Müslüman ülke değil de 50 tane olsaydı bu karar 3/2 oy oranını sağlayamayacağı için Müslümanların aleyhine sonuçlanacaktı. O halde bizler dünya beşten büyüktürdemekle birlikte bütün enerjimizi yakın zamanda değişmesi mümkün gözükmeyen bu sistemin içerisinde varlık göstermeye harcamalı, en azından Müslüman dünyayı temsil edecek bir Müslüman devletin de (dönüşümlü olarak) beş daimi içerisinde altıncı olmasını sağlamalıyız.

Mesela İsrail bu beş daimi üye içerisinde yer almasa da ABD üzerinden kendi çıkarlarını koruyabiliyor, Kudüs kararında BMGK oylamasında ABD’yi, tek başına kalsa da aleyhte oy kullanmaya zorlayabiliyordu. Peki Yahudilerin ABD üzerindeki bu gücü nereden geliyordu?

Yazının devamı için »»


Eyüp ENSAR
http://www.mirathaber.com/kudus-tum-dunyanin-vicdani-olmustur-7-2689h.html


Back To Top