21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kudüs Ziyaretinde Yapılanlar Ve Yapılması Gerekenler

Kudüs Haremi bakımsız ve kirli. Yahudi Devletinin hiç bir yatırım, yardım ve desteği yok. Eksik olsun! Lakin Müslümanlar da yapabileceklerini yapmış görünmüyor. Daracık sokaklarına atılan çöpleri atmamak yahut günlük olarak toplamak, harem bölge sınırları içerisinde sigara içmemek ellerinde olsa gerek. Duvarlarından sarkan onlarca kabloyu toplamak zor olmasa gerek. Bir de bazı Filistinli esnafın, yerli halkın Türkleri, kendilerine yardım için gelmiş zengin para babaları gibi görmesi biraz rahatsız edici.
Kudüs Ziyaretinde Yapılanlar Ve Yapılması Gerekenler
Bir Türk kafilesi görünce mehteri, tomburayı çalmaları, Türk bayrağı asmaları, Türkçe birkaç kelime söylemeleri… Elbette bunları samimi yapanlar da vardır. Ancak bunu bir satıcının malını satarken yapması, bir dilencinin dilenirken yapması hemen sırıtıyor! Bir mescid sohbetinde imam, sizin dedeniz Abdülhamit Filistin’i Yahudiye satmadı deyince ben gayr-i ihtiyari, peki Filistini kim sattı deyiverdim. Osmanlıyı kim sattı, Ürdün askerleri neyin karşılığında savaşsız Lut gölü çevresindeki siperleri terk etti; Suriye askerleri nasıl Golan tepelerini bırakıp gittiler, az da olsa Filistindeki yurtlarını nasıl satmaya devam ediyorlar, diyesim geldi ama diyemedim. Tabiki gelinen noktada hepimiz sorumluyuz, ama en fazla bu toprakların son sahipleri sorumlu. Şerif Hüseyin, onun iki oğlu Ürdün kralı Abdullah, Irak kralı Faruk öncelikli sorumlu. Petro dolarları doğrudan yahut dolaylı Yahudiye peşkeş çekenler sorumlu değil mi?

Tarihi mekanlarda doğru dürüst tanıtım levhası yok, olan levhaların da yazıları solmuş okunmuyor. Kısa yazılı levhalar olsa, çoğu mekan rehbersiz ve daha bilinçli gezilebilir. Rehberlerin verdiği bilgilerin çoğu Yahudi-Hıristiyan İsrailî bilgilerle karışmış durumda. Aktarırken sanki şeksiz şüphesiz gerçeklermiş gibi anlatılıyor. Hikâye menkıbe söylence türü esatir ve efsaneleri anlatmak nedense herkesin hoşuna gidiyor. Gezilen yerlerin bize bakan mesajları hiç anlatılmıyor. Sözgelimi:

Ziyaret edilmek için ne yapılsa değer olan üç kadim mescidin, yeryüzü mescidinin öncüleri olduğu… Bu toprakların dört kutsal kitabın okunduğu ve yaşandığı yer olduğu… Pek çok Kur’ân kıssasının yazıldığı yer olduğu… O üç mescid merkezli başlatılan Tevhid Mücadelelerinin hepimiz için örnek olduğu… Yeryüzü mescidinin bu üç mescid rehberliğinde imar edilmesinin gereği… Bu üç mescidin tarihi kahramanlarının izinden gidilecek örnek şahsiyetler olduğu… Yüce Yaratıcının cinler dâhil tüm her şeyi ve herkesi, Süleyman ruhuna sahip olanların her şeyi emrine amade kılacağı... 

Yazının devamı için »»http://www.mirathaber.com/kudus-ziyaretinde-yapilanlar-ve-yapilmasi-gerekenler-14-2422h.html


Back To Top