19 Şubat 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

KÜLTÜREL

 • Çin'de 5000 yıllık sulama sistemi Çin Halk Cumhuriyeti'nin Liangzhu bölgesinde yapılan kazıların sonucunda Milattan Önce 3000 yılından kalma büyük çaplı sulama kanalları ve hidrolik mühendislik projeleri bulundu.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sanat dünyası sapıkların elinde Ödüllü büyük filmlerin yapımcısı Harvey Weinstein'ın 30 yıldır çocuklara ve genç kadınlara tecavüz etmesinin ardından Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Ben Affleck gibi Oscar ödüllü oyuncular ve yönetmenlerle ilgili suçlamalar da artarak Amerikan sanat ve eğlence dünyasının merkezi Hollywood'u sarsmakta.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinemalara ‘put bereketi’ Hollywood sinemasının son yıllardaki yegâne garantili büyük kâr getiren filmleri olan süperkahraman serileri arasındaki eski İslandinavya ve Cermen gök gürültüsü ilahı Thor'u konu alan ve Türkiye'de yüksek gişe hâsılatı getirmesi beklenen "Thor: Ragnarok" adlı film Hristiyanlık öncesi Avrupa putperest dinlerinin temalarını genç nesle sevdirmeyi hedefliyor. 

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Dini kitapların hediye edilmeyip çöpe atılması Dini kitapların çöp aracına atıldığı iddiasına ilişkin olarak Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamada Adapazarı ilçe müftüsü ile 3 personelin açığa alındığı bildirildi.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Frankfurt gümrüğünde alıkonulan Fuat Sezgin’e ait kitaplar, Türkiye’ye getirilebilecek Frankfurt Savcılığı Kültürel Hırsızlık İddiasıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin’e açmış olduğu davayı delil yetersizliği sebebiyle kapattı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Atatürkçülerin methettiği kitapta Atatürk zalim liderler arasında yer alıyor Oda TV yazarı Atatürkçü Türker Ertürk, “Atatürk, dünya liderleri arasında kaçıncı sırada?” yazısında Atatürk’ü milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zalim liderlerin başında gösteren “King of the Mountain” kitabının yazarına övgüler yağdırdı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • İlim ve irfan yuvaları: Camilerimiz Camilerimiz, sadece içerisinde beş vakit namaz kılınan sonra da kapılarına kilit vurulan yerler değildir, öyle olmamalıdır. Asr-ı saadetten itibaren icra ettikleri fonksiyonları çok çeşitli olan camilerimiz her şeyden önce ibadet mekânlarıdır. Durumları müsait olan müminler günde beş defa camilerimizde toplanarak topluca Allah’a ibadet etmenin, dua ve niyazda bulunmanın hazzını tadarlar.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Hicri yılbaşı, Muharrem ve Aşure Hicret olayı, önemine binaen yeni bir takvime başlangıç olmuştur. Dolayısıyla Hz. Peygamber'in Mekke'den Medine'ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan takvime “Hicri Takvim” denmiştir. Hicrî-Kamerî takvime İslâm takvimi de denir. Ayın yörüngesi üzerinde dönüşüne göre düzenlendiği için kamerî (ay) veya hicrî adı verilmiştir.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Gazali eleştirilebilir mi? Daha önceki iki yazımda bir geleneğe yaslanmanın niçin önemli olduğunu belirten analizler yapmıştım. Aslında geleneğe yaslanmak, çağdaş İslam düşüncesinde meselenin bir boyutu idi. Şimdi meselenin bir diğer yüzü olan ve önemsenmesi gereken başka bir mevzuya değinmek istiyorum; geleneğin kritik edilmesi. 

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Fikir fikirden üstündür 2009 yılında TEDx'in kuruluşundan beri, dünya genelinde 15 bin etkinlik gerçekleştirilmiş ve bugün bir yeni bir dönüm noktasına erişmiş durumda: TEDx konuşmaları 1 milyar kez izlenmiş.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Korsan devlet İsrail'in gerçek yüzünü anlatan kitaplar! Ortadoğu’daki terörün birinci sebebi İsrail’dir.  İsrail siyaseti,  işgal üzerine kurulmuş bir siyasettir. İsrail, yeryüzündeki bütün insanları köle gibi görmektedir. İsrail’in kurulması fikri Osmanlı döneminde gündeme gelmiş, Osmanlı buna müsaade etmemiştir. Peki, İsrail nasıl kuruldu?  Ortadoğu’daki hedefi ve hayalleri nelerdir. Kimler İsrail’i destekliyor. İşte bu ve buna benzer soruların cevabını arayan kitapları sizler için bir araya getirdim.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinema ile yabancı dünyalara yöneltiliyor muyuz? Sinema, neredeyse iki asırlık bir sanat olarak dünyanın gündeminde yerini almış kültür ve eğlence etkinliği. Sesiz olduğu dönemlerde bile etkisi ciddi bir şekilde hissedilen bu sanat, iletişim sosyolojisi alanında da büyük değişikliklere yol açmış ve giderek  dünya görüşü ve ideolojilerin kendini ifade etme vasıtası olarak kullanılmıştır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kültür emperyalizmi siyasetin ana gündemi olmalıdır Başbakan Yıldırım, sosyal medya dilinin gençler arasında geçerli bir yazı diline dönüşmeye başladığını belirterek "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, kuş dilini andıran bu çürümeye artık'dur' deme zamanı gelmiştir" dedi.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinema ile faizi vurmak Birbirinden çok da bağımsız olmadığını düşündüğüm sinema ile faiz ilişkisi, nasıl olmalıdırdan önce nasıl bir ilişkisi var üzerine temas edip, sonra olması gerekenleri paylaşacağım. Sinema, görselliği ile, algıları en iyi yönlendiren yönü ile artık devletlerin politikası haline gelmeye başladı. Hollywood bu konuda Amerikan kültür emperyalizmini bütün dünyaya servis ederken, sadece bu yıkımı ile ülkelere girmiyor, bunun iktisadi sömürü alanlarına hızlı bir biçimde kaydırıyordu. İşgallerin artık farklılaştığı dünyamızda sinema da en güçlü gönüllü işgal öncü kuvvetlerinden biri.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • “Allah-düşmanı” sineması Sinema sanatının din karşıtında kullanılmasında ileri boyutlara geçilmiştir. Müslüman toplumlarda Allah’a açıkça hakaret eden ve iftira eden, çocukları Allah inancından uzaklaştıracak fantastik filmlerin yaygınlaştılmasına seyirci kalınmaktadır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kavramların düşünce hayatımızdaki önemi Kavramlar, fikir dünyamızı şekillendiren ve hayata dair görüşlerimizi ortaya koyan önemli işaret taşlarıdır. Kavramlar dünyamız, öncelikle değerlerimize göre şekil alır ve onları fikir dünyamıza taşıyarak nasıl bir davranış ortaya koyacağımızı belirler.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kudüs ve Mescid-i Aksa kutsallarımızdır İlmi, ekonomik ve siyasî gücümüzü artırmak için orta ve uzun vadeli planlarımız olmalıdır. Kısa vadeli görevlerimiz ise: Kudüslü Müslümanları maddî ve manevî olarak desteklemek, Müslümanları uyarıcı yazılar yazmak, televizyon programları ve mitingler düzenlemek, zillet ve mağduriyetimizin düşmanın gücünden çok kendi zayıflığımızdan kaynaklandığına işaretle orta ve uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirmenin farziyeti konusunda bilinçlendirmeler yapmaktır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Özgür Kudüs için, önce Kudüs’e gitmeliyiz! Kudüs Müslümanların göz bebeği, İslâm ümmetinin ilk kıblesi birçok Peygamberin izinin olduğu kadim ve manevi şehir… Kudüs önemini bizzat, Kur’ân ve Hadislerden alan mazlum bir şehir. Kudüs’ün özgürlüğü, dünya Müslümanlarının özgürlüğüdür. Kudüs’te Müslümanlar, İsrail zulmünün gölgesinde zor şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Tevfik Fikret’in melankolik bir şair olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü oyuncu Tamer Karadağlı, Nebil Özgentürk’ün son belgeseli “AŞIYAN’DA VE GALATASARAY’DA TEVFİK FİKRET” belgeseli için kamera karşısına geçti.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Mehter... Tarihimizin erkekçe sesi... Değerli okuyucularım,

  Bu yazımızda millî musıkîmizin “askeri”alanında emsalsiz bir kuruluşumuz olan “Mehterân Osmanî”yi bütün özellikleri ile tanıtmak istedim. Zevkle ve heyecanla okuyacağınızı ümid ediyorum.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Vahiyle ayarlı akla dayanmayan masallar Avusturyalı ünlü komedyen ve Alman “Die Zeit” gazetesi köşe yazarlarından Alfred Dorfer, Batı kültürüne ait bazı masalların terörden daha tehlikeli olduğunu söyledi.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Fuat Sezgin hocamıza ait kitaplar Türkiye’ye getirilmelidir Alman Gümrüğü, Frankfurt Goethe Üniversitesi’ne Bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’ne ait olduğu iddiasıyla Türkiye’ye gönderilmek üzere olan kitaplara el koydu.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Nevzat Yalçıntaş hocamız unutulmadı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Üniversite'nde gerçekleştirilen “Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş'ı Anma ve Anlama" programında Hocası hakkında şunları söyledi: “Merhum Nevzat Yalçıntaş Hocamız, 150 yıllık siyasî ve fikrî hayatımızdaki mücadelede, Türkiye’nin kendi değerleri üzerinde yeniden yükselebileceğine inananların safında yer almış ve millî fikir, millî siyaset geleneğinin önemli simalarından olmuştur.”

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Urfa’da tarihi değiştiren keşif Şanlıurfa il merkezinin 20 km kuzeyindeki MÖ 10.000 yıllarından kalma insanlık tarihinin en eski mabedi ve yapısı olan tarım öncesi döneme ait Göbeklitepe tapınağındaki dev taş bloklar üstünde kakılmış hayvan sembolleri incelenerek yapılan araştırmada İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi bilim adamları bu sembollerin gökyüzündeki burçların konumuna karşılık gelen tarihleri belirttiğini ortaya koydular.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • 'Deccal tabakta' Nesilden nesile aktarılan, tabi doğal tohum. Doğurgandır, sağlıklıdır, doğaldır. Hastalık üretmez. Ürün tadı, kokusu güzeldir, sağlıklıdır. Çabuk bozulur, çürür, bir hafta dolapta saklayamazsınız, tüketmelisiniz.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • 'Megakent çağımızın İslam sanatıdır' İslam bir kent dinidir ve en büyük sanat, içinde yarım milyar insan barındıran Müslüman kentleri şaheserlere dönüştürecek dine ve Kitap’a dayalı, estetikle ihtiyacı, güvenlikle hürriyeti, işlevle ruhu bir arada ele alan bir yaklaşımla ortaya çıkacak Megakent Mimarileri olacaktır inşaAllah

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Konya'da 763 yıllık tarihi medrese'kanser' oldu Konya’da Selçuklu eserleri Sırçalı Medrese ve Sahipata Külliyesi’nden sonra günümüzde müze olarak kullanılan 763 yıllık İnce Minare Medresesi’nde de temelin havasız kalması sonucu “taş kanseri” adı verilen erimeler oluştu.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Picasso 44 yıl önce bu dünyayı terk etti Picasso’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla Barcelona’daki Picasso Müzesinde Picasso’ya ait özel portreler 17 Mart-25 Haziran 2017 tarihlerinde sergilenecek.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Osmanlı islâm âliminin torunları Türkiye’de Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz Han tarafından Güney Afrika'ya gönderilen İslâm âlimi Ebubekir Efendi'nin torunları dedelerinin memleketi olan Erzurum'u ziyaret ediyor.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • 'Kültürel çıkış ve siyâsî ortam' Dünyada rakipsiz kültür ve medeniyetler üçer asırla sınırlı oluyor. Mesele Miladi 21. yüzyılda bunu devralmaya hazır mıyız?

  » KÜLTÜREL Devamı →
Back To Top