16 Temmuz 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

KÜLTÜREL

 • Batı’nın İslam’la Savaşı: 13. CumaSelâmün aleyküm,

  Hamd olsun yine bir Cuma gününe bizleri kavuşturan Rabbimize.
  Cuma'nın heyecanını yaşamayanımız yoktur.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Millî kültürümüzün islâmileştirilmesi ile irfana erişebiliriz37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında düzenlenen "Ayasofya Ramazan Sohbetleri"nin konuğu olan Müzisyen Ruhi Ayangil,konuşmasında 240'ıncı doğum günü münasebetiyle neyzen ve bestekâr Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin hayatını ve eserlerini ele aldı. 

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Yahudi oyuncu İsrail’in ödülünü reddettiFilistin’in başkenti Kudüs’te doğan Hollywood’un ünlü Yahudi oyuncularından Natalie Portman, İsrail’in son zamanlarda uyguladığı politikalara tepki göstererek, Genesis Prize (Ödül) Vakfı’nın 1 Milyon Dolarlık ödülünü reddetti.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Filmin adı: VahşetSevgili Dostlar!

  2018 yapımı, “OSKAR (!) SİNEMA ÖDÜLÜ(!)”ne aday bir film izliyoruz. Hayret, dehşet, vahşet, ibret, sahneleri ile dolu bir film… İnsanlığın yüz karası bir senaryo… İnsanlardan bir bölümünün, masum hayvanlardan aşağıya düştüklerinin filmi…

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Okumak üzerine 1Çok merhametli ve en iyi koruyucu Allah adına

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Cevat Abbas, Atatürk fetişizminin mimarlarının öncüsü olarak anılmayı hak ediyorCevat Abbas Gürer'in torunlarından olan Turgut Gürer tarafından derlenmiş olan'Atatürk'ün Yaveri Cevat Abbas Gürer" kitabının gözden geçirilmiş yeni baskısı, Ocak 2018 tarihinde kitap raflarında yer aldı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Yeni Türkiye’nin PTT’si ‘Said-i Nursi hatıra pulu’ çıkardıİstanbul’da 1-3 Ekim 2017 tarihlerinde tertiplenen "11. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu" ardından PTT "Said-i Nursi Hatıra Pulu" bastırdı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Neyzen Ali Muharrem Dere kıssahânlığa son veriyorYıllarca cebinde sadece yol ve simit parası ile Anadolu’yu karış karış gezerek, 26 yıldır Türk-İslâm sanatlarından olan "Kıssahânlık" ata mesleğini tek başına yaşatan “Son Kıssahân”, 1.400. gösterisiyle Kıssahânlığa veda ediyor.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Selahaddin Eyyubi ve Bilge NathanKutsal şehir Kudüs ile ilgili son haftalarda Müslümanları üzen gelişmeler değerlendirildiğinde oldukça dikkat çeken hususlarla karşılaştığımızı ifade etmemiz gerekmektedir. Bunlardan belki de en önemli olanı, bir takım Müslüman ülkelerin Kudüs ve Filistin konusunda sessiz kalmasına karşın, bazı Güney Amerika ve Batılı ülkelerin Filistinli Müslümanların yanında tavır almalarıdır. Bu da şunu göstermektedir ki, indirgemeci yaklaşımlardan uzak durulmalı, dolayısıyla da Batıyı en azından fert ve birey bazında homojen/hep aynı düşünenler kulübü olarak değerlendirmekten vazgeçilmelidir.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Çin'de 5000 yıllık sulama sistemiÇin Halk Cumhuriyeti'nin Liangzhu bölgesinde yapılan kazıların sonucunda Milattan Önce 3000 yılından kalma büyük çaplı sulama kanalları ve hidrolik mühendislik projeleri bulundu.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sanat dünyası sapıkların elindeÖdüllü büyük filmlerin yapımcısı Harvey Weinstein'ın 30 yıldır çocuklara ve genç kadınlara tecavüz etmesinin ardından Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Ben Affleck gibi Oscar ödüllü oyuncular ve yönetmenlerle ilgili suçlamalar da artarak Amerikan sanat ve eğlence dünyasının merkezi Hollywood'u sarsmakta.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kültür oluşumunda kavramların önemiDildeki kavramlar, insan ve toplumun nasıl bir dünya tasavvur ettiğine dair çok net işaretler taşırlar. Kölelik, Aforoz, Sınıf, Pragmatizm, Sömürgecilik gibi kavramlar, insan ve toplumlara o dünyanın, hangi temel problemler etrafında geliştiğini ve ilgi alanlarının nelere yoğunlaştığını gösterir.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • "Buğday” filmi, “Hepimiz bir rüyadayız. Ölünce uyanacağız” mesajını veriyorYönetmen Semih Kaplanoğlu, Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan filmi “Buğday’ı “Bu benim için zaman ve mekânda bir insanın, insan olma yolculuğu çünkü insan olmak demek, benim için küreden zerreye bütün kâinatın ve kendinin farkında olmak demektir. Filmde bu yola çıkmış birini anlatıyorum.” sözleriyle tanımladı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinemalara ‘put bereketi’Hollywood sinemasının son yıllardaki yegâne garantili büyük kâr getiren filmleri olan süperkahraman serileri arasındaki eski İslandinavya ve Cermen gök gürültüsü ilahı Thor'u konu alan ve Türkiye'de yüksek gişe hâsılatı getirmesi beklenen "Thor: Ragnarok" adlı film Hristiyanlık öncesi Avrupa putperest dinlerinin temalarını genç nesle sevdirmeyi hedefliyor. 

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Dini kitapların hediye edilmeyip çöpe atılmasıDini kitapların çöp aracına atıldığı iddiasına ilişkin olarak Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamada Adapazarı ilçe müftüsü ile 3 personelin açığa alındığı bildirildi.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Frankfurt gümrüğünde alıkonulan Fuat Sezgin’e ait kitaplar, Türkiye’ye getirilebilecekFrankfurt Savcılığı Kültürel Hırsızlık İddiasıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin’e açmış olduğu davayı delil yetersizliği sebebiyle kapattı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Atatürkçülerin methettiği kitapta Atatürk zalim liderler arasında yer alıyorOda TV yazarı Atatürkçü Türker Ertürk, “Atatürk, dünya liderleri arasında kaçıncı sırada?” yazısında Atatürk’ü milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zalim liderlerin başında gösteren “King of the Mountain” kitabının yazarına övgüler yağdırdı.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • İlim ve irfan yuvaları: CamilerimizCamilerimiz, sadece içerisinde beş vakit namaz kılınan sonra da kapılarına kilit vurulan yerler değildir, öyle olmamalıdır. Asr-ı saadetten itibaren icra ettikleri fonksiyonları çok çeşitli olan camilerimiz her şeyden önce ibadet mekânlarıdır. Durumları müsait olan müminler günde beş defa camilerimizde toplanarak topluca Allah’a ibadet etmenin, dua ve niyazda bulunmanın hazzını tadarlar.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Hicri yılbaşı, Muharrem ve AşureHicret olayı, önemine binaen yeni bir takvime başlangıç olmuştur. Dolayısıyla Hz. Peygamber'in Mekke'den Medine'ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan takvime “Hicri Takvim” denmiştir. Hicrî-Kamerî takvime İslâm takvimi de denir. Ayın yörüngesi üzerinde dönüşüne göre düzenlendiği için kamerî (ay) veya hicrî adı verilmiştir.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Gazali eleştirilebilir mi?Daha önceki iki yazımda bir geleneğe yaslanmanın niçin önemli olduğunu belirten analizler yapmıştım. Aslında geleneğe yaslanmak, çağdaş İslam düşüncesinde meselenin bir boyutu idi. Şimdi meselenin bir diğer yüzü olan ve önemsenmesi gereken başka bir mevzuya değinmek istiyorum; geleneğin kritik edilmesi. 

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Fikir fikirden üstündür2009 yılında TEDx'in kuruluşundan beri, dünya genelinde 15 bin etkinlik gerçekleştirilmiş ve bugün bir yeni bir dönüm noktasına erişmiş durumda: TEDx konuşmaları 1 milyar kez izlenmiş.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Korsan devlet İsrail'in gerçek yüzünü anlatan kitaplar!Ortadoğu’daki terörün birinci sebebi İsrail’dir.  İsrail siyaseti,  işgal üzerine kurulmuş bir siyasettir. İsrail, yeryüzündeki bütün insanları köle gibi görmektedir. İsrail’in kurulması fikri Osmanlı döneminde gündeme gelmiş, Osmanlı buna müsaade etmemiştir. Peki, İsrail nasıl kuruldu?  Ortadoğu’daki hedefi ve hayalleri nelerdir. Kimler İsrail’i destekliyor. İşte bu ve buna benzer soruların cevabını arayan kitapları sizler için bir araya getirdim.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinema ile yabancı dünyalara yöneltiliyor muyuz?Sinema, neredeyse iki asırlık bir sanat olarak dünyanın gündeminde yerini almış kültür ve eğlence etkinliği. Sesiz olduğu dönemlerde bile etkisi ciddi bir şekilde hissedilen bu sanat, iletişim sosyolojisi alanında da büyük değişikliklere yol açmış ve giderek  dünya görüşü ve ideolojilerin kendini ifade etme vasıtası olarak kullanılmıştır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kültür emperyalizmi siyasetin ana gündemi olmalıdırBaşbakan Yıldırım, sosyal medya dilinin gençler arasında geçerli bir yazı diline dönüşmeye başladığını belirterek "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, kuş dilini andıran bu çürümeye artık'dur' deme zamanı gelmiştir" dedi.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Sinema ile faizi vurmakBirbirinden çok da bağımsız olmadığını düşündüğüm sinema ile faiz ilişkisi, nasıl olmalıdırdan önce nasıl bir ilişkisi var üzerine temas edip, sonra olması gerekenleri paylaşacağım. Sinema, görselliği ile, algıları en iyi yönlendiren yönü ile artık devletlerin politikası haline gelmeye başladı. Hollywood bu konuda Amerikan kültür emperyalizmini bütün dünyaya servis ederken, sadece bu yıkımı ile ülkelere girmiyor, bunun iktisadi sömürü alanlarına hızlı bir biçimde kaydırıyordu. İşgallerin artık farklılaştığı dünyamızda sinema da en güçlü gönüllü işgal öncü kuvvetlerinden biri.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • “Allah-düşmanı” sinemasıSinema sanatının din karşıtında kullanılmasında ileri boyutlara geçilmiştir. Müslüman toplumlarda Allah’a açıkça hakaret eden ve iftira eden, çocukları Allah inancından uzaklaştıracak fantastik filmlerin yaygınlaştılmasına seyirci kalınmaktadır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kavramların düşünce hayatımızdaki önemiKavramlar, fikir dünyamızı şekillendiren ve hayata dair görüşlerimizi ortaya koyan önemli işaret taşlarıdır. Kavramlar dünyamız, öncelikle değerlerimize göre şekil alır ve onları fikir dünyamıza taşıyarak nasıl bir davranış ortaya koyacağımızı belirler.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Kudüs ve Mescid-i Aksa kutsallarımızdırİlmi, ekonomik ve siyasî gücümüzü artırmak için orta ve uzun vadeli planlarımız olmalıdır. Kısa vadeli görevlerimiz ise: Kudüslü Müslümanları maddî ve manevî olarak desteklemek, Müslümanları uyarıcı yazılar yazmak, televizyon programları ve mitingler düzenlemek, zillet ve mağduriyetimizin düşmanın gücünden çok kendi zayıflığımızdan kaynaklandığına işaretle orta ve uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirmenin farziyeti konusunda bilinçlendirmeler yapmaktır.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Özgür Kudüs için, önce Kudüs’e gitmeliyiz!Kudüs Müslümanların göz bebeği, İslâm ümmetinin ilk kıblesi birçok Peygamberin izinin olduğu kadim ve manevi şehir… Kudüs önemini bizzat, Kur’ân ve Hadislerden alan mazlum bir şehir. Kudüs’ün özgürlüğü, dünya Müslümanlarının özgürlüğüdür. Kudüs’te Müslümanlar, İsrail zulmünün gölgesinde zor şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar.

  » KÜLTÜREL Devamı →
 • Tevfik Fikret’in melankolik bir şair olduğunu biliyor muydunuz?Ünlü oyuncu Tamer Karadağlı, Nebil Özgentürk’ün son belgeseli “AŞIYAN’DA VE GALATASARAY’DA TEVFİK FİKRET” belgeseli için kamera karşısına geçti.

  » KÜLTÜREL Devamı →
Back To Top