20 Ekim 2018 Cumartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Kur’ân ve sünnet ışığında koruyucu önlemler

Cinselliği yaratıp üreme kanunu koyan Yüce Allah’ımıza Hamd ederim. Koruyucu Önlemler, dahil cinselliğe ilişkin olup insanlığın bilmeye muhtaç olduğu gerekli bilgileri Kur’ânî beyanlar çizgisinde ve gereğince açıklayan Aziz Peygamberimiz Hz.Muhammed’e salât ve selâm ederim.
Kur’ân ve sünnet ışığında koruyucu önlemler
Allah’tan ve koyduğu yasalardan bağımsız yaşamayı ilke edinen insanlık kendi doğasıyla çelişen bir hayatı sürdürmeye çalışmaktadır.

Koruyucu Önlemler

Tarihî dönemlerden beri bilinmekle beraber koruyucu önlemlerin 20.asırda çeşitlenip yaygınlaştığı ve milyonlarca nikâhlı ve nikâhsız eş tarafından uygulandığı bir gerçektir. Aile planlaması amacıyla etkin bir şekilde kullanılmakla beraber istenmeyen gebeliklerin önlenemediği ve önlenemeyeceği de bir gerçektir. Çünkü insan doğasına işlenen cinsellik, evlilik ve çocuk sevgisi bir tarafa hiçbir koruyucu önlem kesinkes koruyucu olamamaktadır. Olamayacağı da bilinmektedir. Burada şu sorular yöneltilebilir:

İnsanlar ve toplumlar istedikleri gibi aile planlaması yapabilir mi? Bir diğer anlatımla insanlar şu kadarı erkek ve kız olmak üzere istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilirler mi?[1] İnsan çocuk isteyip istememekte geçekten özgür müdür? Kendisini aşan aşkın bir güç tarafından yönlendirilmekte midir? Alınan önleyici tedbirler Kader programıyla örtüştüğü oranda mı sonuç vermektedir? Sorular çoğaltılabilir:

Erkek ve kadını biri diğerin eşi ve eşiti olacak şekilde yaratan Allah erkeği kadına kadını da erkeğe eğilimli ve ihtiyaçlı yaratmış, aralarında cinsel cazibe ve çocuk sevgisi oluşturarak üreme kanunu koymuştur.[2] Ancak bu kanunun işletilmesi bütünüyle insan iradesine bırakılmamıştır.

İslâm Dîni’nin birbirini bütünleyen temel kaynakları olan Kur’ân ve Sünnet’e göre çocuk için genelde ilişki gerekli ama yeter değildir. Gebeliği oluşumu ve doğumunu matematik olarak sıfır ihtimalli olarak gören müspet bilim de bu görüşü pekiştirmektedir. Şimdi bunları açıklayalım.

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/kuran-ve-sunnet-isiginda-koruyucu-onlemler-8-2910h.html


Back To Top