17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

“Kurt”ların politik dalışları

Erken seçim kararı alındıktan sonra, politik ortam iyice ısınmaya başladı. Normal zamanlarda söylenen dürüst sözler, yerini politik kurnazlık ve cambazlığa bıraktı. Kim daha çok karalama yapar ve çelme atarsa, rakibi iftira ve çarpıtmalarla yıpratırsa, politik arenada başarılı olacağını zannediyor.
“Kurt”ların politik dalışları
Siyaset” ile “politika”yı birbirinden ayırmak lazım. Siyaset, insan idare etme sanatıdır.Sanat”, ustalık ve maharet ister, dürüstlük ve liyakat gerektirir. İnsanları idare etmek için siyaset meydanına atılanlar, bir sanatkâr edebi, dürüstlüğü, mahareti ve liyakatiyle yapacağı eserleri, ortaya koyacağı hizmetleri ve projelerini gündeme getirir. Rakiplerine iftira ve karalama yapmadan, iktidara geldiklerinde halka sunacaklarını anlatır, projelerini tanıtır. Hizmette önde gideceklerini dillendirir. Bu bir hizmet yarışıdır. Dürüst siyaset bunu gerektirir.Ama bugünkü yapılanlar, siyaset olmayıp politika olduğu için, her türlü Bizans oyunu çevirmek “demokrasinin gereği” olarak kabul ediliyor.

Ama bugün yapılanlar, siyaset değil politikadır. Politikada liyakatli insanlardan çok, iftira ve yalan üretenler daha fazla sahne almaktadırlar. İktidarı yerinden etmek için alternatif projelerini ortaya koyma yerine, yalan ve iftira dolu haberler üreterek çamur atıp yıpratma yolu seçmektedirler. İktidar olmayı, hizmette rol almak olarak değil de, makam ve mevki kapma, insanlara hükmetme HIRSI olarak algılayanların yarışı böyle olmaktadır.

Maalesef hilafetten saltanata geçiş başlangıcı olan Emeviler döneminden beri iktidar erki, genellikle “insanlara hükmetme” hırsının tatmin aracı olarak kullanılmıştır. Sıffin ve Kerbela savaşları, padişahlı dönemlerde “devletin âli menfaatleri”ni koruma adına, “Padişahı devirir de yerine geçer” muhtemel kaygısıyla şehzadelerin katledilmeleri, hep bu iktidar olmayı “hırs/tutku” haline getirenlerin kanla yazdıkları utanç vesikalarıdır. Bunlar için aslolan, hizmetten ziyade, iktidarda kalmak ve insanlara hükmetmektir.

Yazının devamı için »»


Musab SEYİTHAN
http://www.mirathaber.com/kurtlarin-politik-dalislari-14-4006h.html


Back To Top