16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Küstük konuşmuyoruz

Çocuklarla iletişim zor olmamakla birlikte bazen yorucu olabilir. Onların söz dinlemelerini sağlamak, defalarca uyarılmalarına rağmen aynı harekette ısrar ettiklerini görmek, ebeveynleri zor durumda bırakabilir.
Küstük konuşmuyoruz
Anne babalar bu zorlu anlarla baş edebilmek için çeşitli çözüm yolları üretirler. Bizler de ailelerin çocukların hatalarına nasıl tepki verdiklerini çocukları izleyerek anlayabiliyoruz. Çünkü çocuklar, oyunlarında bebeklerine, okulda, parkta arkadaşlarına büyüklerinin onlara davrandığı gibi davranırlar.

Ben Ona Küstüm

Gün içinde sınıfın köşesine çekilmiş somurtkan bir çocukla mutlaka karşılaşıyoruz. “Ne oldu bakalım “ sorumuza aldığımız cevap ise genelde “küstüm “ oluyor. Neye küsüldüğü, kime küsüldüğü ise öğretmenin uzun çabaları sonucu ortaya çıkıyor ya da çıkamıyor. Çünkü küsme eylemi pasif-saldırgan bir davranışın göstergesidir. Temelinde kızgınlığın, öfkenin yattığı bir iletişim biçimi olarak tanımlanmakla beraber, aslında iletişimsizliktir. Hoşnutsuzluğunu, hayal kırıklığını ya da öfkesini ifade etmeyi öğrenemeyen ve çözüm üretemeyen kişilerin başvurduğu bir eylemdir. Bu yüzden de küsme eylemi çocuklara özgü bir davranış olarak görülür.

Yazının devamı için »»


Şeyma Demircan NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/kustuk-konusmuyoruz-6-1790h.html


Back To Top