21 Kasım 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Malezya'daki seçimde Mahathir öncülüğündeki ittifak birinci çıktı

Malezya'da yapılan genel seçimde eski Başbakan Mahathir Muhammed öncülüğündeki ittifak birinci çıktı.
Malezya'daki seçimde Mahathir öncülüğündeki ittifak birinci çıktı
Malezya'da dün yapılan genel seçimde eski Başbakan Mahathir Muhammed öncülüğündeki ittifak birinci çıkarak mecliste çoğunluğa ulaştı. 

Seçim Kurulu, Mahathir'in Halkın Umudu (Harapan Rakyat) ittifakının 222 sandalyeli parlamentoda 122 sandalye kazandığını açıkladı. 

Mahathir'in rakibi ve halihazırdaki Başbakan Necip Rezak liderliğindeki Birleşik Malay Ulusal Partisinin (UMNO) sandalye sayısı ise 79'a düştü. UMNO’nun 2013 seçimlerinde 133 sandalye kazanmıştı. 

"Ben ve arkadaşlarım halkın verdiği kararı kabul ediyoruz." diyen Necip, hiçbir partinin henüz üstünlük sağlayamadığını iddia etti. 

Necip, kimin başbakan olacağına Sultan Muhammed'in karar vereceğini söyledi. 

Abdül Hadi Avang liderliğindeki Malezya İslam Partisi'nin (PAS) 18 sandalye kazandığı seçimde 3 bağımsız isim de milletvekili olarak parlamentoya girdi. 

Seçim Komisyonu, kayıtlı yaklaşık 15 milyon seçmenin yüzde 76'sının oy kullandığını açıkladı.

Mahathir: Acilen hükümeti kurmak istiyoruz

Mahathir, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, hükümetin gecikmeksizin kurulması gerektiğini söyledi. 

"Acilen hükümeti kurmak istiyoruz" diyen Mahathir, "Kral'ın görevlendirmesi durumunda bugün yemin ederek hükümeti kurmak istiyoruz. Çünkü Malezya’nın şu an bir hükümeti yok. Gecikme olmaksızın bir hükümet kurmaya ihtiyacımız var." dedi.

Mahathir, Malezya Kralı Sultan Muhammed’in (Yang di-Pertuan Agong) yerel saatle 17.00’ye kadar yeni başbakanın kim olacağına karar vermesini ümit ettiklerini kaydetti. 


AA
http://www.mirathaber.com/malezyadaki-secimde-mahathir-onculugundeki-ittifak-birinci-cikti-38-4127h.html


Back To Top