21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Mesut Yılmaz’ın oğlunun intiharı ve düşündürdükleri

Yaratıcımız Allah’tır

I. Hangilerimizin daha güzel ameller yapacağını belirlemek için ölümü ve hayatı yaratan Allah’tır. (el-Mülk 2) Yaratıcımız O’dur. Yaşatacak el-Muhyî olan O’dur. Belirlediği süre dolduğunda ertelemeksizin öldürecek olan el-Mümît de odur. Yarattıklarını Maliki O olduğu için hiç kimsenin intihar etmeye, ötenazi yapmaya/yaptırmaya hakkı yoktur.
Mesut Yılmaz’ın oğlunun intiharı ve düşündürdükleri
İntihar Haramdır

II. İslâm’ın Kur’ân ile getirdiği ve bütün insanlığı öldürme olarak nitelediği haksız yere ve yargı kararı olmaksızın öldürme haramı/yasağı intiharı da içine almaktadır. (el-İsra 33; el-Mâide 32) el-Nisa 29 da ki “…Canlarınıza kıymayınız…”emri de intiharla ilgilidir. Allah’ın Resûlü Peygamberimiz de intihar eden kişinin (yüksekten atlama zehir içme, öldürücü silah veya alet kullanma gibi) canına kıydığı yöntemle azaplandırılacağını bildirmektedir. (Buharî Cenaiz 83, Edeb 34)

Deneniyoruz

III. Rabbimiz tarafından yeryüzünde kulluk denemesine uğratılmakta olduğumuz için hatalarımız sebebiyle bazı cezalara uğratılabileceğimiz gibi günahlarımız olmaksızın da musibetlere uğratılabiliriz. (el-Bakara 155; el-Şûra 30) Yakınlarımızın ölümü, ağır hastalıklar, iflaslar, güvensizlik bunalımı, nafakayı sağlayamaz duruma düşme, gönül yaraları vs. karşılaşabileceğimiz üzücü musibetler olabilir.

Biz Allah’a Güveniriz

IV. İmanımız gereği biz bizi yaratan Rabbimize güveniriz. Çünkü Kur’ânımız bize “Yalnızca Allah’a güvenmemizi” emrediyor.(el-İbrahim 11) Ümitsizliğe düşmeyiz. Ümitsizlik yalnızca inançsızların vasfıdır. (Yusuf 87) Bunalıma girmek üzereyken şöyle demek durumundayız:

Yazının devamı için »»


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/mesut-yilmazin-oglunun-intihari-ve-dusundurdukleri-8-2645h.html


Back To Top