17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Milli Piyango, İddaa ve at yarışlarından kazanılan para haram mıdır?

Milli Piyango bayii Nimet Abla'nın önünde yılbaşı çekilişi için uzun kuyruk oluştu
Milli Piyango, İddaa ve at yarışlarından kazanılan para haram mıdır?
Yılbaşı ikramiyesinin 61 Milyon TL olarak açıklanmasının ardından Eminönü'ndeki ünlü piyango bayii Nimet Abla'nın önünde oluşan metrelerce kuyruk havadan görüntülendi. Yılbaşı ikramiyesinin 61 Milyon TL olarak açıklanmasının ardından Eminönü'nde ünlü piyango bayii Nimet Abla önünde metrelerce kuyruk oluştu. Vatandaşların oluşturduğu bilet sırası bayi gişesinden Yeni Camii'ye kadar ulaşırken, 61 Milyonluk kuyruk havadan görüntülendi.

ŞEHRİN BİRÇOK YERİNDEN GELDİLER

Yılbaşı büyük ikramiyesinin 61 Milyon Lira olarak açıklanmasının ardından vatandaşlar bilet bayilerine hücum etti. Eminönü'nde bulunan ünlü bilet bayii Nimet Abla'ya hücum eden vatandaşlar, metrelerce kuyruk oluşturdu. 61 Milyon Liralık kuyruk ise havadan görüntülendi. Görüntülerde metrelerce kuyruğun oluştuğu görülüyor. Öte yandan kuyruğun bilet gişesinden Yeni Camii'ye kadar ulaştığı görülüyor. Bir vatandaş, "Kurtköy'den geldim. Burası şanslı dediler. O yüzden geldik. Bir saattir sırada bekliyorum" dedi. Başka bir vatandaş ise, "Her sene buradan alırım bileti. Yarım saattir buradayım" dedi.


Kumar Haramdır

Biz kullarına pek merhametli olan Yüce Rabbimizin rahmet tezahürlerinden biri de bizlere zarar verecek sözleri, davranışları, işleri ve ilişkileri bize yasaklamasıdır. Haram kılınıp yasaklanan işlemlerden biri de kumardır.


Bakara Sûresinin 219. âyetinde kısmî faydaları yanı sıra çok büyük zararları olduğu açıklanan kumar, Mâide sûresinin 90. âyetinde alkollü içkiler, putperestliği çağrıştıran uygulamalar ve fal/astroloji türü kehanetler ile birlikte Şeytanî türden iğrenç kötülükler olarak nitelenip haram kılınmıştır.

Mâide sûresinin 91. âyetinde ise Şeytan’ın aramıza kin ve düşmanlık sokmak için alkollü içkiler ve kumarı aracı kılmak isteyeceği bildirilmiştir.

Kumardan Kazanılanı Kullanmak ve Yemek de Haramdır

Biz müminler temelde helâl olan maddeleri de Tayyib olarak yani helâl kazançlarla alıp yemekle yükümlü kılındık. (el-Mâie88…) Bu sebeple kumardan kazanılan parayı kullanmak ve yemek de haramdır. Bu gibi haram kazançlardan Allah katında kabul olunur hayır da yapılamaz. Tam burada şu soru sorulabilir.

Laik T.C. Devleti İçin Vergi Kaynağı Olan Milli Piyango İddaa ve Benzerlerinden Kazanılan İkramiyeler de Haram mıdır?

Hiç şüphesiz haramdır. Bir Müslüman için Rabbimizin haram kıldığı faiz, rüşvet ve emeği sömürü gibi yollarla kazanılan para-mal haramdır ve gerçekte kazanç değil tam bir kayıptır. Bunun gibi Milli Piyango ve İddaa benzeri modern kumar yolları ile kazanılanlar da haramdır. Çünkü kumar, Rabbimizin "... Şeytan kaynaklı kaçınılması gereken bir pisliktir. "bir işlemdir. Değinildiği üzere basitinden karmaşığına kadar bir tarafın kazanıp diğer tarafların kaybettiği bütün oyunlar kumardır ve yasaklıdır.

Genelevlerden vergi alınması zinayı, bankalardan vergi alınması faizi meşrulaştıramayacağı gibi Devletin vergi alıp sosyal yardım kurumlarına pay ayırması ve kamuya harcama yapması da kumarı helâl kılmaz. İslâm'da amaçlar kadar araçların da meşru olması temel kuraldır. Sayıları sınırlı haramların konulması, insanların maddî ve mânevî zararlardan korunması ve kulluk çizgisinin sürdürülmesi içindir.


http://www.mirathaber.com/milli-piyango-iddaa-ve-at-yarislarindan-kazanilan-para-haram-midir-8-2695h.html


Back To Top