17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Modernizm ve yaşanan toplumsal travmalar

Geçen hafta ki yazımızda Modern olan ve Modern olma yolunda sosyolojik değişimler yaşayan toplumlardan bahsetmiş, modernizmin bireye ve ulus devlet toplumlarına “Geri Kalmışlık” duygusu aşıladığını söylemiş ve bu bağlamda hem bireyin psişik dünyasında hem de toplumsal yaşam için oluşabilecek birtakım sosyo-psikolojik hastalıklara da zeminin hazırladığı konusuna giriş yapmıştık.
Modernizm ve yaşanan toplumsal travmalar
Bu yazımızda toplumsal yaşamımızda oluşan sosyal patalojilerden ki burada vurgulamak gerekir bu patolojiler aynı anda bireyin hem psişik hayatını hem de biyolojik yaşamını da doğrudan etkilemektedir. Çünkü İnsanoğlu bio-sosyal ve psikolojik ve manevi (metafizik) bir varlıktır. Bunların birinde ortaya çıkan aksama tümünü senkronize olarak etkilemektedir.

Modernizm bireye bireyselleşme ve özgürlük vaadetti. Böylece onu önce toplumdan sonra da insanlığından uzaklaştırdı. Oysa İnsanoğlu toplumsal bir varlık. Birey kendini ancak bir grup içinde tanıyarak var edebiliyor. Duyguların doyurmak, aklını geliştirmek, yaşamı anlamlı hale getirebilmek için bir diğerine ihtiyaç duyuyor bundan olsa gerek önce Allah Adem’i sonra Havva’yı yarattı. Ve önce aile kurumu ve buna bağlı akrabalık ilişkileri ortaya çıktı. İnsan aidiyet ve kimlik duygusuna ihtiyaç duyuyor. Bunları yaşadığı sosyal gruplar içinde geliştirerek doyuma ulaştırıyor. Bu duyguların doyuma ulaşması insanın insan olma kimliğini geliştirmesi ve fıtratını yani yaratılmışlığının gayesine ulaşmasını sağlamaktadır.

Yazının devamı için »»


Dr. Lale VURGUN
http://www.mirathaber.com/modernizm-ve-yasanan-toplumsal-travmalar-14-2412h.html


Back To Top