21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Modernleşme ve beşeri hayatımız

Bireye özgürlük, milletlere özgürlük! Devletler özgürlükleri için her türlü yola başvurarak ulusal devletlere dönüştüler. Ardından kadına erkeğe, bireye özgürlük istemleri ve bunu elde etmek için her şeyi feda eden insanoğlu…
Modernleşme ve beşeri hayatımız
Ulusal devlet haline gelmiş olan milletler dünya arenasında hiçbir zaman şeffaf ve adaletli olmadılar.  Kendi uluslarına özgürlük ve refah istiyorlardı bundan dolayı bu özgürlük ve refah alanını inşaa etmek için her yöntemi kendilerince meşru ilan ettiler. Hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası arena da siyaset yapmaya başladılar. Bu bağlamda geliştirilen politik uslüp kullanılarak çıkar ve güç elde etmek için her yöntem mübah görülüyordu.  Ancak içten içe ikiyüzlülük yayılıyordu. İnsan hakları, tüm uluslara adalet, eşitlik, hak ve hukuktan bahsediliyor fakat bu saydıklarımızın hepsi sadece güçlü olan bireyin, güçlü olan ulusun kısacası güçlünün hakkıydı. İleri olan toplumlar tarafından geri olarak etiketlenen toplumlar da bu duruma razı geliyorlardı. Bu kabullenmenin altında gücümüzü geliştirip sözüm ona ilerdekilerin seviyesine ulaşabilinceye kadar anlayışı yatmaktaydı. O gün bugündür bu toplumlar bu bitmeyen maraton koşusundalar.

Modern dünya böyle kuruldu ve modern uluslar sanayi devrimiyle başlayıp bugüne kadar devam eden süreçte dünya nimetlerinden son derece faydalandı. Dünya ham madde kaynaklarını sonuna kadar hak hukuk gözetmeden sadece kendi haklarıymış gibi kendi namı hesaplarına tükettiler. Teknolojik olarak önceleri ilerlemeyi başlatan sonraları ise ilerlemiş toplumlar olduklarından bu kaynakları kullanmaya ihtiyaçları vardı ve dolayısıyla onların hakkıydı. Burada bir paradoks oluştu. Güç, güçlü olmak, güçlü olanın hakları, hak güçlünün.

Yazının devamı için »»


Dr. Lale VURGUN
http://www.mirathaber.com/modernlesme-ve-beseri-hayatimiz-14-2258h.html


Back To Top