22 Ocak 2019 Salı
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Müslüman ülkelere uçakta elektronik cihaz yasak

ABD ve İngiltere'ye yapılan uçuşlarda yolcuların bazı elektronik cihazları yanlarına almaları yasaklandı. Listede İstanbul dâhil 17 şehir bulunuyor.
Müslüman ülkelere uçakta elektronik cihaz yasak
ABD'nin, bazı ülkelerden yapılacak direkt uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağı kararını "güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi" gerekçesiyle aldığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, ABD'nin 8 ülkeden uçuşlarda boyutu cep telefonundan büyük cihazları yolcuların yanlarına almasını yasaklayan kararına ilişkin soruları yanıtladı. Kararın "büyük ölçüde" Ulaşım Güvenlik Yönetimi (TSA) ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) tarafından alındığını aktaran Toner, "Bu karar, belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır." dedi.


YASAK YİNE MÜSLÜMAN ÜLKELERE YÖNELİK

"Size Bir İyilik Dokunursa Bu Onları Üzer. Başınıza Bir Musibet Gelse Buna aa Sevinirler." (Âl-İ İmrân: 120)

ABD’den sonra Birleşik Krallık, Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkeden ABD’ye ve İngiltere’ye yapılan uçuşlarda, yolcuların akıllı telefondan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasakladı. Bu uçuşlarda artık tablet, kamera ve bilgisayarlar uçakların bagaj bölümüne teslim edilecek. THY yetkilileri, bu talimat doğrultusunda ilk uygulamasını bugün New York uçağı ile başladığını açıkladı. Söz konusu yasak, İstanbul’un da içinde bulunduğu Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki 17 şehrinden kalkan ve varış noktaları New York, Chicago, Detroit ve Montreal olan uçuşları kapsıyor.

ABD, yasak kapsamına aldığı ülkelerle istişare etmeden neden böyle tek taraflı acil bir karar aldı? Gerekçe olarak Yemen menşeli El-Kaide gibi terör gruplarının ticarî uçakları hedef alabileceği gösteriliyor. Amerikan özel kuvvetlerinin Yemen’de yaptıkları ev baskınlarında bu tarz patlayan dizüstü bilgisayarlar ele geçirdikleri iddia ediliyor. Buna göre teröristler, uçakta yanlarında bulundurdukları dizüstü bilgisayarlara bazı küçük parça ve aparatlar monte etmek suretiyle bunları bir patlayıcı maddeye yani bombaya dönüştürebildikleri iddia ediliyor.

Akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmasına getirilen yasağın, yolcu güvenliği açısından ciddî bir tedbir getirmediği açıktır. Kaldı ki uçuş halindeyken bir dizüstü bilgisayarı bazı teknik müdahalelerle bombaya dönüştürebilme imkânının olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Öyle ise bu paranoya derecesine varan tedbirin asıl gayesi ne olabilir? Bir kere İngiltere’nin de hemen katıldığı böyle bir yasağın hangi ülkeleri/şehirleri kapsadığını bakarsak mesele anlaşılıyor. Trump hükümeti, daha önce Bazı İslâm ülkelerine ABD’ye giriş yasağı koymak istemişti. Şimdi ise yasak kapsamına giren şehirlerin hemen hepsi Müslüman ülkelere ait kentlerdir.

Mesaj ve bununla birlikte elde edilmek istenenler çok açık. Uçak şirketlerini rahatsız eden bu uygulamalar, sadece yolcuların konforunu etkilemez aynı zamanda tedirgin de eder ve nihayetinde İslâm ülkelerine gelmek isteyen turist sayısını da azaltır. ABD ve İngiltere, birçok konuda olduğu gibi bu yasaklama kararını birlikte aldıkları anlaşılıyor. Şimdi de Kanada, bu yasaklama kervanına katılma yönünde hazırlıklar yapıyor. Ortak hedefleri “İslâmcı Terör Örgütleri” ile daha etkin mücadele etmek ve kendilerini korumak. Aynı zamanda dolaylı da olsa İslâm ülkelerini güvensiz ve tehlikeli bölgeler olarak ilan edip ekonomik yönden turizm alanında faaliyet gösteren Müslüman şirketlerine zarar vermektir.

Batı’nın asırlardan beri İslâm ve Müslümanlar ile ilgili olumsuz bakışı artık çok alenî olmaya başladı. Gaflet içinde olan Batı hayranı insanlarımız buradan bir ders çıkaramasa da biz yine Kuran’ın İslâm düşmanları ile ilgili uyarılarını hatırlatalım:

"Kâfir Olanlar Birbirlerinin Dostlarıdır." (Enfâl: 73) ve

"Kitap Ehli'nden Olan Kâfirler de Müşrikler de Size Rabb'inizden Bir Hayır (İyilik) İnmesini İstemez." (Bakara: 105) ve

"Size Bir İyilik Dokunursa Bu Onları Üzer. Başınıza Bir Musibet Gelse Buna aa Sevinirler." (Âl-İ İmrân: 120) âyetleri, meseleyi çok iyi özetliyor.

Müslümanlar, artık toparlanmalı, düşmanlarını iyi bilmeli, kendilerini onlara emniyet etmemeli ve şu âyet doğrultusunda birlikte hareket etmenin yollarını aramalıdır:

"Onlar Düşmandır, Onun İçin Onlardan Sakın!" (Münâfikûn: 4).

Mehmet KARAHİSAR
http://www.mirathaber.com/musluman-ulkelere-ucakta-elektronik-cihaz-yasak-1-383h.html


Back To Top