17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Müşrik müminler

İman ve şirk bir arada olur mu? İnsan hem Allah’a iman ettiğini, Türkçe söylemek gerekirse “güvendiğini” iddia ederken hem de müşrik olabilir, Allah’a daha yakın olacağını öne sürerek başka otoriteleri veya kendini O’nun önüne geçirebilir mi? Kur’an’a göre insanların çoğu bu durumdadır:
Müşrik müminler
"Onların çoğu Allah’a ancak müşrikler olarak iman ederler.” (Yusuf 12/106)

Ayette Allah’a iman eden, yani güvendiğini söyleyen kişilerin büyük bir kısmının ancak O’na şirk koşarak yani müşriklik yaparak iman ettikleri belirtiliyor. Bu durumu anlamak zor gibi görünüyor. Zira şirk Allah’ın emri ve otoritesinin önüne bir başka görüşü, otoriteyi, anlayışı ya da düşünceyi geçirmek demektir. Böyle bir durumda olan kişi nasıl iman ettiğini söyleyebilir? Bazen bazı ayetler hayatta karşılaştığımız olaylarla daha iyi anlaşılabilmektedir.

Öncelikle Kur’an’da sayısız ayette anlatılan müşriklerden hiçbiri şirk içinde olduklarını, Allah’a ortak koştuklarını kabul etmemekte, aksine Allah’a daha yakın olma amacını güttüklerini ortaya koymaktadırlar. Bugünün tabiriyle her müşrik “benim kalbim temiz” demektedir. Bu yüzden her müşrik karşımıza mümin olarak çıkacaktır. Hatta dikkatli olmadığımız takdirde bizim de kendimizi mümin sayan müşrikler olmamız işten bile değildir.

İşte geçtiğimiz kurban bayramında gerçekleşen bir olay yukarıdaki ayeti iyi daha iyi anlayabilmeme sebep oldu. Her Kurban Bayramında kendilerini ilahlaştırmış, zihinsel ergen sosyal medya filozoflarının, kurban ibadeti hakkında işkembe-i kübrâlarından savurdukları herzelere çokça şahit olurum. Ancak ilk kez bu saçmalıkların bir bayram tebriği (!) olarak karşıma çıkmasını meselenin boyutlarını göstermesi bakımından önemsiyorum. Bu tiplerle karşılaşan tek kişi olmadığımı da biliyorum. Bunların, kendi uydurdukları yeni bir dini Allah’ın dini olarak yutturmak için Allah’ın kitabından kopuk kitleleri etkilemeyi başardıkları da görülüyor.

Yazının devamı için »»


Erdem UYGAN
http://www.mirathaber.com/musrik-muminler-14-2275h.html


Back To Top