24 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Namazlarımızda yadettiğimiz o peygamber?

Biz Müslümanlar, namazlarımızın son oturuşunda “Salli- barik dualarını okuruz. “Allahım! İbrahim (a.s)e ve âline salât eylediğin gibi, Muhammedimize ve âline de salat eyle!” diye dua ederiz. Rabbimizin huzurunda O güzel elçiyi hatırlarız.
Namazlarımızda yadettiğimiz o peygamber?
Onu Neden Hatırlarız?
“Bizler Yüce Rabbimizle olan bu iletişim anında, O’nun huzurunda İbrahim Peygamberi niçin hatırlıyoruz?” diye soran bir dostuma verdiğim cevabı, MİRAT HABER okuyucularımızla da paylaşmak istedim.

Evet, bizler, Hz. Âdem ile Hz. Muhammed (s.a.s) arasında gelip geçen Peygamberler zincirinin İBRAHİM halkasını hatırlarız namazlarımızda. Onu hatırlamak bir sünnettir.

Çünkü O, vahiy bilgisi olmasa da, bizlere akıl yoluyla Allah’ın varlığına inanılabileceğini öğreten muallimdir. O, Allah’ın varlığını ve birliğini bizlere kanıtlayan yazısız ayetleri gözlemlemiş; ay, güneş ve yıldızların tanrı olamayacağına akıl yoluyla ulaşmıştır. Onların her biri gözden kaybolup gidince “LA UHİBBUL ÂFİLÎN” “ Ben kaybolup gidenleri sevmem; (bunlar tanrı olamaz)” demiştir.

O, Allah’a tevekkül konusunda bize somut bir şekilde örnek olan peygamberlerden biridir. Nemrud’un dev ateşine doğru mancınıkla sefer eylerken onun dilinden şu cümleler dökülüyordu: “HASBUNALLAHÜ VE NİMEL VEKÎL….” “ Allah bize yeterlidir. O ne güzel bir muhafızdır…” (3/173)

Yazının devamı için »»


Şerif Ali MİNAZ
http://www.mirathaber.com/namazlarimizda-yadettigimiz-o-peygamber-14-3172h.html


Back To Top