17 Ocak 2019 Perşembe
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Nene Hatun’un kahramanlığını bütün vatandaşlarımız bilmeli


Erdoğan bayrağımızı PKK’lılara kaptırmayan kadın için 'Asrımızın Nene Hatun'u dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde vekillerle iftar programında konuştu.
Nene Hatun’un kahramanlığını bütün vatandaşlarımız bilmeli
Erdoğan, konuşması sırasında, İngiltere'de terör örgütü PKK yandaşlarının hedefi haline gelen kadını arayarak teşekkür ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir kitapsız, imansız, o bayrağı almaya çalışırken o vermedi. Onu aradım ve konuştum. Sen bu asrın Nene Hatun'usun dedim" ifadelerini kullandı.


NENE HATUN’UN KAHRAMANLIĞINI BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ BİLMELİ

Erzurum, 1877’nin Kasım ayında tarihin yürekleri dağlayan en acı günlerini yaşıyordu. 93 Harbi diye bilinen Osmanlı-Rus Harbi, vatan için bir tehlike oluşturuyordu. Erzurumlu mücahitler, hem cephede düşmanla savaşıyor, hem de soğuya karşı direniyordu. Daha 20’sinde olan ve üç aylık bir bebeği olan Nene Hatun’un kocası ve ağabeyi cephede düşmanla mücadele etmekteydi. Üç gün önce cepheden yaralı olarak getirilen ağabeysini aşırı kan kaybından dolayı kaybetmişti.

O günlerdi. Bir sabah ezanından sonra mahallenin imamı Hafız Mehmet Efendi, minarenin şerefesinden acı acı “Düşman askeri, Aziziye Tabyası’nı ele geçirdi. Dinini ve milletini seven, namazdan sonra camiinin avlusunda toplansın” diye haykırdı. Meğerse Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Rus askerleri ile birlikte, Aziziye Tabyası'nı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirmişler. Nene Hatun, sabah namazını kılar kalmaz bebeğini süt verdi, onu büyük bir tevekkül ile Allah’a emanet etti, kerpiç duvarda asılı olan baltasını alır almaz doğruca camii avlusuna koştu. Kadın erkek bütün Erzurumlular, ellerini geçirdikleri ne varsa onu bir savaş âleti olarak kullanmak üzere ‘Allah Allah’ nidalarıyla Aziziye Tabyasına akın etti.

Tabyayı işgal etmiş düşman asker, balta, tırpan, et satırları ve sopalarla hücum eden halkın üzerine yaylım ateşine tuttu. Yüzlerce şehit yerlere serilmişti ama sağ kalanlar hiç korkmaksızın ilerliyordu. Göğüs göğüse bir mücadele başladı. Nene Hatun, elindeki baltasıyla ön saflara kadar ilerleyebilmişti. Bir kurşun yarası almıştı ama aldırış etmedi, ilerlerken sol omzuna gelen bir süngü darbesi ile sarsıldı ise de kendisini yaralayan düşmanın üstüne yürüdü ve onu etkisiz hale getirdi.

Kuşluk vaktine doğru Aziziye Tabyası geri alınmıştı. 2.300 civarında Rus asker öldürülmüştü, buna karşılık olarak bine yakın şehit verilmişti. Erzurum halkı, düşmana büyük zayiat vererek, bir kahramanlık destanı yazdı. Muharebe sonrası yaralılar arasında Nene Hatun’un da kanlı ihramı ile elinden bırakmadığı baltasıyla yerde yığılıp kaldığı görüldü. Ama o acılarını hissetmiyordu bile çünkü cihat vazifesini yapmanın huzurunu yaşıyordu kalbinde. Nene Hatun, 98 yıllık bir ömürden sonra memleketi Erzurum'da, zatürre hastalığından dolayı 1955 yılında hayata veda etti. Bu vatan, millî ve manevî değerlerine bağlı kaldığı müddetçe toplumu içinden her zaman binlerce Nene Hatunlar çıkaracaktır. Nene Hatunu ve onun yolundan gitmiş ve gidecek olan bütün kahraman hanımefendileri Rahmetle anıyorum.

Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/nene-hatunun-kahramanligini-butun-vatandaslarimiz-bilmeli-5-4273h.html


Back To Top