10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

NEW YORK’LU TÜRK PİZZACISINA 4 BAŞARI ÖDÜLÜ BİRDEN VERİLDİ


SOSYAL SORUMLULUK ÜSTLENMEK İŞLERİMİZE BEREKET KAZANDIRIR

New York'ta 7 şubesi bulunan "Champion Pizza" lokantaların sahibi Diyarbakır'lı Hakkı Akdeniz, Yoksul ve evsizlere yönelik yardımseverliği ve cömertliğinden dolayı 4 başarı ödülüne birden layık görüldü.
NEW YORK’LU TÜRK PİZZACISINA 4 BAŞARI ÖDÜLÜ BİRDEN VERİLDİ
ABD Temsilciler Meclisi'nin "sosyal adalet şampiyonu", "toplumda lider" ve "iş dünyasında öncü" olarak nitelendirilmesinden dolayı ödüle layık gördüğü Akdeniz'in, New York Eyaleti Meclisi tarafından verilen ödülde ise "topluma örnek hizmetler veren" ve "işinde eşsiz kişisel başarıya imza atan" bir insan olduğu vurgulandı. New York Şehri Konseyi tarafından "toplumdaki fevkalade başarıları ve üstün hizmetleri" sebebiyle ödüllendirilen Akdeniz, Manhattan Bölgesi Başkanlık Ofisi'nden de "yaşadığı şehri iyileştirme ve toplumu zenginleştirme" adına bir ödül aldı.

2012'de ABD'deki Sandy kasırgası sırasında New York esnafı, bir pizza dilimi veya sandviçi 20 dolara satarak haksız kazanç elde etmeye çalışırken, Hakkı Akdeniz,3 dükkânını açarak New Yorklulara günlerce ücretsiz pizza ve içecek dağıttı. Geçen yıl ABD yönetimi tarafından sınır dışı edilmeye çalışan ve farklı ülkelerden gelen 100 Müslümana New York'ta iş imkânları sağlayan Akdeniz, ayrıca, Manhattan'daki dükkânlarında artan pizzaları ise çöpe atmayarak, haftanın 6 günü kendisinin de bir dönem kaldığı Bowery Mansion adlı evsizlerin bulunduğu barınağa pizza kutularının içine para koyarak yollamaya devam ediyor.

Hakkı Akdeniz, aldığı ödüller ve ABD'deki başarı hikâyesiyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatta "Almak için verme. Karşılık beklemeden çalış. Başkalarına örnek olmak ve ilham vermek için çalış." felsefesiyle hareket ettiğini söyledi.


SOSYAL SORUMLULUK ÜSTLENMEK İŞLERİMİZE BEREKET KAZANDIRIR

Değerli okuyucularım;

Bazı iş insanları, hangi işe soyunurlarsa soyunsunlar çok kısa sürede başarılı olabilmektedir. Bu başarı, sadece düzgün, temiz ve kaliteli olarak yaptıkları işlerine bağlanamaz. Çoğu zaman bu ticarî/maddî gibi görünen başarının arkasında sosyal ve manevî dinamiklerin de gizli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bakınız bu cömert ve sosyal duyarlı vatandaşımız, geçen sene Porto Riko'yu vuran Maria kasırgasının ardından New York'taki dükkânlarına su, pil, el feneri, çocuk bezi, vitamin ve kâğıt havlu gibi ihtiyaç ürünleri getiren çoğu yabancı yoksullara bedava pizza vermiş. Bununla da yetinmeyip Amerikalı ünlü müzik sanatçısı Jay-Z ile birlikte topladığı 2 tır dolusu ihtiyaç malzemesini Porto Riko'ya göndererek, bu ülkede yardıma muhtaç insanlara büyük destek sağlamıştır. Dolayısıyla iş hayatında paradoks gibi görünse de muvaffakiyetin manevî anahtarı güzel iş yapmanın yanında sosyal sorumluluk üstlenmektir.

Sosyal Sorumluluk Üstlenmek, Allah’ın Rahman ve Rahim İsminin Tecellisine Vesile Olur

Yoksulları korumak, onların ihtiyaçlarını karşılamak, onlara ziyafet vermek hem sosyal sorumluluğumuzun bir gereğidir, hem de rızıklanmamıza vesile olan güzel bir davranıştır. Peygamberimiz (sav) yoksullar, muhtaç sahibi kişiler gibi toplumda en aciz insanları sosyal koruma kapsamına almanın manevî ve maddî faydalarından şu şekilde bahsetmiştir:

“Yoksulları kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sayesinde Allah’tan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın.”(Ebû Dâvûd; Cihâd: 70).

Zenginlik, hayır için kullanıldığı sürece, o zenginlik Allah katında makbuldür. Dolayısıyla, kişi, gelirinden bir kısmını yoksullara ayırması, onları ağırlaması hayırlı bir teşebbüstür. Böyle bir zenginlik, sosyal amaçlar için de kullanıldığı için, zenginler ile yoksullar arasında manevî bir köprüdür. Peygamberimiz (sav), sosyal zenginliği bir hadis-i şeriflerinde tasvip etmiş ve hatta teşvik etmiştir:

“Servet (zenginlik), bir Müslüman için ne güzel arkadaştır. Yeter ki o servetinden yoksula, yetime ve yolcuya (misafire) vermiş olsun.” (Müsned; III: 21).

Hakkı Akdeniz kardeşimizin sosyal duyarlılığı, fedakârlığı gerçekten takdiri şayandır. Çünkü tam bir teslimiyet ve tevekkül şuuru ile yapılan bütün hayırlı işler, sadaka hükmündedir. Kuran-ı Kerim, sadakaların Allah’a ulaştığını ve Allah da tasaddukta bulunan kişinin niyetine göre muamele edeceğini şu âyetle belirtmektedir:

“Allah'ın kullarından, tövbeleri kabul ettiğini ve sadakaları aldığını (kabul ettiğini) bilmiyorlar mı? Ve muhakkak ki Allah, tövbeleri kabul eden ve Rahîm (rahmet nuru gönderen)'dir.” (Tevbe: 104).

Muvaffakiyetin Bir Sırrı Da Rıfktır (Yumuşak Davranmaktır)

İşte yoksulları memnun eden, onları doyuran bugünün Müslüman iş insanı da Allah’ın değişik rahmet nurları ile kazançlı ve bereketli bir ömür geçirebilir. Yoksulları kayıran bir Müslümanın hâl ve hareketli de mütevazı olur, çünkü onun sosyal duyarlılığı kalbinin de yumuşamasına vesile olur. Yumuşak kalpli bir iş insanı, sevgi dolu ve merhametlidir. Bunun için kim olursa olsun hiçbir ayırım gözetmeksizin herkese güzel ve yumuşak davranır. Yumuşak davranan kişilerin işlerinin kolaylaşacağı ve Allah da yumuşak huylu kişilere her hususta yardımcı olacağını vaat etmiştir. Peygamberimizin (sav) ilgili hadis-i şerifi şu şekildedir:

“Allah-ü Teala refiktir (kullarına kolaylık diler, güçlerini aşan şeyleri yüklemez). Kullarının da yumuşaklıkla (birbirleriyle) muamele etmelerini sever. Yumuşak davranışlarla yapılan işlere verdiği muvaffakiyeti, bunun dışındakilere vermez.” (Müslim; Birr ve’s-Sıla: 23).

Ezcümle

Öyle ise iş dünyasına atılan girişimcilerimiz. Nerede olursanız olunuz, işinizi iyi yapınız, güvenilir olunuz, ama kazandıklarınızın bir kısmını da cömertçe infak ediniz. Müşterilerinize nasıl ki veli nimet gözüyle bakıyorsanız parası olmayan muhtaçlara karşı tavrınız da her daim rıfk üzerine olsun, onlara hep yumuşak davranınız.

Rıfk, Rahman’ın kula olan lütuf tecellisinin kahır tecellisinin önüne geçmesinin bir teminatıdır. O halde bahusus ticaret/iş yaparken, sosyal sorumluluk alanında ve merhamet meydanında rıfk şuuru ile yarışınız ki, rahmeti gazabına geçen C. HAK da sizlere rifkatte (yardımda, berekette ve işlerinize kolaylık göstermede) bulunsun. Yazımızı Peygamberimizin (sav) konu ile ilgili bir duası ile tamamlayalım:

“Allah’ım! Her kim ümmetime rıfk ile davranırsa, sen de ona aynı şekilde muamele et.” (Müsned; IV: 62; 93).

Prof. Dr. Ali SEYYAR
http://www.mirathaber.com/new-yorklu-turk-pizzacisina-4-basari-odulu-birden-verildi-sosyal-sorumluluk-ustlenmek-islerimize-bereket-kazandirir-8-4957h.html


Back To Top