19 Eylül 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Nobel Ekonomi Ödülü'nü Richard Thaler haberine yorumumuz

2017 Nobel Ekonomi Ödülü'nü Richard Thaler kazandı.
Nobel Ekonomi Ödülü'nü Richard Thaler haberine yorumumuz
Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, 2017 Nobel Ekonomi Ödülü'nün Richard Thaler'e "davranışsal iktisat"a yaptığı katkılardan dolayı verildiği belirtildi. "Dürtme" isimli kitabın yazarı olan Richard Thaler, "davranışsal iktisat"ın babası olarak gösteriliyor. ABD'li akademisyen Richard Thaler Hindistan Merkez Bankası başkanlığı yapmıştı. Richard Thaler, şu anda ABD'de Şikago Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.


DAVRANIŞ BOZUKLUĞU OLUŞTURAN EKONOMİDEN NASIL KURTULURUZ?

Ekonomide arayış sürüyor. Nobel Ekonomi Ödülü, bu arayışa çözüm bulma noktasında araştırmacıları tetikleyemese de bu yıl ödülü alan Thaler, “ insani faktörlerin bireysel kararları ve piyasa süreçlerini sistematik olarak nasıl etkilediğini” ortaya koydu. Akademiden yapılan yazılı açıklamada, "Thaler, psikolojik varsayımları ekonomik karar alma analizleriyle birleştirdi. Kısmi rasyonellik, sosyal tercihler ve öz-denetim yokluğunun sonuçlarını araştırdı" ifadeleri yer aldı.

Ödül alan Thaler'in ekonomiye katkılarını gözden geçirdiğinizde, mülkiyet hakkına verilen değer ortaya çıkar. Çünkü girişimciliği tetikleyen bu haktır. Hindistan merkez bankası tecrübesiyle Thaler, “bireysel kararların analizinde ekonomi ve psikoloji bilimleri arasında köprü kurduğu” için bu ödülü alması, mikro fayda üretmenin önemini yeniden ortaya koymuştur.

Makro ekonomideki dalgalanmaların yerel ölçekte göğüslenebileceğini bir kez daha anlamış olduk. Bu açıdan bilim adamının ortaya koyduğu görgül bulguların ve teorik kavramların "davranışsal ekonomi teorisi" olarak adlandırılan bu durumun, akıl teri ve alın terinin birlikteliğinin gücünü de vurgulamaktadır. Bugün ekonomi araştırmalarını ve politikalarının derin şekilde etkileyen yeni ve giderek genişleyen bir çalışma alanı olan “girişimcilik” olgusu, yeni dönemde yeni fikir ve mikro faydalarla çıkış ümidi olacaktır. Aksi taktirde yaşanan her kriz bir davranış bozukluğu oluşturacak, bu durum da ekonomik ve sosyal çalkantıları besleyecektir. Büyük balıklar kadar küçük balıklara da hayat hakkı tanınarak bu açmazdan kurtulabiliriz.

Yahya KATİPOĞLU
http://www.mirathaber.com/nobel-ekonomi-odulunu-richard-thaler-haberine-yorumumuz-3-2013h.html


Back To Top