16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Okula alışma dönemi

Okul dönemi başlıyor. Uzun tatil sürecinden sonra çocuklar içinde ebeveynler içinde okul hazırlıkları başladı. Tüm çocuklarda yeni dönem heyecanı varken okul hayatına yeni başlayacak çocuklarda bu heyecan daha fazla. Hatta çocuğu okula yeni başlayacak olan bazı ebeveynlerin heyecanın ve kaygısının çocuklarından da fazla olduğunu görebiliyoruz. Çünkü ebeveyn olmak kolay değildir. Onlar için doğru okulu seçebilmek, evlatlarını ellerinden gelen en iyi şekilde yetiştirebilmek hep ebeveynlerin sorumluluğundadır. Bu yüzdendir ki Kuran-ı’ Kerimin birçok ayeti ana baba hakkından bahseder.
Okula alışma dönemi
Ancak okula alışma döneminde ebeveynlerin kaygılarının çocukta zaten var olan kaygıları daha da arttırdığına ve bu dönemi zorlaştırdığına şahit oluyoruz. Bu yüzden Okulların açılmasına sayılı günler kala okula alışma sürecinden bahsetmek güzel olacak.

Ebeveyn kaygıları

Çocuğun okula alışma dönemi, öncelikle ebeveynlerin bu yeni duruma hazır olmaları ile başlayacak bir dönemdir. Anaokuluna kadar çocuğundan hiç ayrılmamış ebeveynlerin ve özellikle annelerin ayrılık ile beraber birçok kaygı yaşadığına şahit oluyoruz.

“çocuğuma iyi bakılacak mı? Çekinir de su isteyemezse, karnı doyar mı, canı sıkılır mı, arkamdan ağlar mı? Ben Onsuz ne yapacağım? O bensiz ne yapar?.. vs gibi sorular kayıt döneminde annelerden en çok duyduğumuz sorular oluyor. Bizim bu konuda ebeveynlere en büyük tavsiyemiz kaygılarından kurtulmadan çocuklarını okula başlatmamalarıdır. Çünkü ebeveynler kaygılı olduğu zaman çocuklar bu kaygıları hissediyorlar. Bulunduğu yeni ortama da, kendilerine de güvenemiyorlar ve okul fobisi geliştirebiliyorlar. Ebeveynlerin bu kaygılardan kurtulmaları için ise güvenecekleri anaokulunu bulmaları ve çocuklarının Onlarsız yapabileceğine inanmaları oldukça önemli.

Yazının devamı için »»


Şeyma Demircan NAMAZCI
http://www.mirathaber.com/okula-alisma-donemi-6-1728h.html


Back To Top