All for Joomla The Word of Web Design

Önemli Olan Hatalardan Ders Çıkarabilmek

31 Mart yerel seçimlerinin odak noktası seçimden önce de İstanbul’du seçimden sonra da İstanbul olmaya devam ediyor.

Hatırlarsınız 1 Nisan sabahı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sonuçların neredeyse kesinleştiği gibi bir hava vardı. Böyle bir hava içinde,  girilen bütün seçimlerde iktidarı desteklemiş bir vatandaş olarak, bir İstanbullu olarak,  İstanbul’un tarafı olduğum siyasi görüş tarafından kaybedildiğini hissetmek, bizi böyle bir sonuca götüren nedenleri sorgulama ihtiyacını ortaya çıkardı. Daha sonra sandıklarda yapılan usulsüzlükler bir bir ortaya çıkınca yazımın erken kaleme alındığı gerçeği ile yüzleştim. Çünkü bu seçim daha öncekilere hiç benzemiyordu. Neredeyse on gündür çözülmeye çalışılan bir düğüm ile karşı karşıyayız. Seçime ilişkin, sayım, itiraz süreçleri hala devam ediyor ve belki de İstanbul’da seçimler tekrarlanacak.

Önemli Olan Hatalardan Ders Çıkarabilmek

Kurulduğu günden beri girdiği bütün seçimleri kazanan Ak Parti, son seçimde de en yüksek oy alan siyasi parti konumunda. Kesin olmayan sonuçlara göre daha önceki yerel seçimlere göre bazı yerleri kaybetmiş olsa da en fazla il ve ilçeyi kazanan parti olmayı sürdürüyor. Kayıpların nedenlerini vatandaş bazen dile getiriyor bazen ise sessizce bekleyip tepkisini sandığa saklıyor. Herkesi memnun etmenin imkânsızlığı bir yana seçmenin ikaz ve eleştirilerini de görmezden gelmemek gerekir. Bir önceki yazımda vatandaşın bazen cılız bazen de gür çıkan serzenişlerini kaleme almıştım. Lakin yazının başlığı dahi değiştirilerek amacından saptırıldı. Oysa son dönemde Cumhurbaşkanımızın ağzından dinlediğimiz ve sosyal medyada çokça karşımıza çıkan “Hülagü ile Kadıhan” hikâyesinden de anlayabileceğimiz gibi batılı başımıza getiren yaptığımız hatalarımızdır. O zaman ilk yapmamız gereken eğer bir hata varsa onu tespit etmek ve üstüne gitmektir.  Hataları ortaya koymak yerine ortalığı pembe bulutlarla kaplayanlar alınması gereken önlemlerin gecikmesine sebep olmaktadır. Sandık başında oylarımızın akıbetini takip etmek yerine sosyal medyada iftira için malzeme arayanlar, müşahit olması gerekirken oylarımızın yok olmasına şahit olanlar, küçük rant grupları içinde siyaseti ülke için değil kendisi için yapanlar hem Cumhurbaşkanımızın emeklerine hem de Ak Parti’ye gönül vermiş milyonların sevgisine sahip çıkamamıştır.

Hem seçim öncesi hem de seçim sürecinde tecrübe ettiğimiz eksiklerimiz varsa bunları tespit, tenkit ettiğimiz ölçüde geleceğe daha aydınlık bakabiliriz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Özümüze döner, bize verilen nimetlerin kıymetini bilir, birbirimizle uğraşmaktan vazgeçersek” o zaman son on gündür yaşadığımız süreci tekrar yaşamayız.

Eymen NAMAZCI

Önemli Olan Hatalardan Ders Çıkarabilmek” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir