21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Ortadoğu’da her şey yüz yıl önce çizilmişti


Batı'nın günah defteri (1917-2017)

Bugün Ortadoğu’da gelişen hadiselere baktığımızda medeniyetlerin beşiği kabul edilen bu coğrafyada büyük bir hesaplaşma yaşandığı açıkça görülür. Bu hesaplaşmanın kodları ise sancılı tarihinde saklıdır.
Ortadoğu’da her şey yüz yıl önce çizilmişti
Ortadoğu 13. yüzyılda yaşanan Moğol istilasından sonra ikinci büyük yıkımı Batı emperyalizmi ile yaşamıştı.Sanayi devrimiile güçlenen Avrupa Emperyalizmi rotasını bu topraklara çevirmiş, İngilizler ve Fransızlar gözünü bu topraklara dikmişti. Onlar için önemli olan ne medeniyet, ne tarih ne de burada hayatlarını devam ettiren insanların yaşam hakkıydı. Önemsedikleri tek şey daha fazla kazanç için yeni pazarlar elde etmek, daha çok kazanmak ve bu yolda hiçbir kutsal ve değer tanımamaktı.

Bu barbar düşünce, sanayi devrimi ile tanışınca kılıcını daha da keskinleştirmiş, kömürlü gemilerle Akdeniz’i hakimiyeti altına almıştı. Buraları elinde tutan Osmanlı ise iç çekişmelerden dolayı bu gelişmelere kayıtsız kalarak gerekli önlemi alamamıştı. Napolyon 1798’de Mısır’ı işgal etmişti. Böylece İslam topraklarında dört yüz yıl hüküm süren Osmanlı devleti artık gücünü yitirmeye başlamıştı.

Bugün Tam Yüz Yıl Önce Planlandı

Tarih 1917’yi gösterdiğinde Ortadoğu’da artık bazı şeyler kesinleşmişti. Birinci Dünya Savaşı ile Osmanlı devleti bu topraklardaki etki alanını yitirmiş, gizli bir anlaşma yapan İngiliz ve Fransızlar’ın cetvelleriyle yeni haritalarçizilmişti. Yerel unsurlar ise kimi zaman kandırılarak, kimi zaman da zorbalıkla işgal edilerek mandaları altına almışlardı.

Kendisine büyük bir Arap devleti vadedilen Şerif Hüseyin bu tarihlerde İngilizlerle uzun görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmelerin ardından Osmanlı’ya isyan edip kendini Arapların Kralı olarak ilan etmişti.

Siyonizm’den İsrail’e

1917 yılının Kasım ayında Siyonist lobilerin etkisiyle İngiliz Dışişleri Bakanı Balfour bir deklarasyon yayınlayarak Filistin’de Yahudi yurdunu resmen tanıdı. Bu adımı atan İngilizlerin amacı Yahudilere bir devlet bahşetmekten öte, sömürgeleri olan Hindistan ile rakip gördükleri Fransızlar arasına bir tampon bölgeoluşturmak istemeleriydi. Yıllar boyunca çok sistematik bir şekilde örgütlenen Siyonist gruplar da bu stratejiyi kendi lehlerine çevirmiş, İngilizlerle uyuşan çıkar birlikteliğiile savaşın ortasında yeni bir yurt edinmişlerdi. Ve böylece bugünkü Yahudi devletinin yolu açılmış oldu.

Yazının devamı için »»


Eyüp ENSAR
http://www.mirathaber.com/ortadoguda-her-sey-yuz-yil-once-cizilmisti-7-2564h.html


Back To Top